Orban: „Nigdy nie przyłożę ręki do tego, by Węgry stały się państwem imigracyjnym.” Zapowiada walkę polityczną z unijnymi instytucjami

Viktor Orban
Premier Węgier Viktor Orban. Foto: PAP/EPA.

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w piątek prowadzenie przez jego kraj walki politycznej o zmianę unijnej decyzji dotyczącej obowiązkowej relokacji uchodźców. Dodał, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie trzeba przyjąć do wiadomości.

„Dotąd prowadziliśmy walkę prawną. Teraz zamiast prawnej musimy prowadzić walkę polityczną i zmienić tę decyzję unijną oraz zmusić różne instytucje unijne do powiedzenia, że podjęta przez nie decyzja była zła, niemożliwa do zrealizowania, a państwa członkowskie nie mogą i nie chcą jej zrealizować” – oświadczył Orban w porannej audycji w Radiu Kossuth.

Zobacz też: Janusz Korwin-Mikke: „To zdrajcy z PiS doprowadzili do tego, że UE może wysłać do Polski dowolną ilość imigrantów”

„Nie tylko my jej nie realizujemy w UE, lecz także inni” – dodał.

Jak uzupełnił, należy doprowadzić do tego, że decyzja o obowiązkowych kwotach zostanie cofnięta i zmieniona.

„Musimy zapobiec temu, by tę prostą decyzję zamieniono na stały mechanizm relokacji migrantów” – oznajmił węgierski premier, zapowiadając: „Będzie walka polityczna, która ma różne formy i którą będziemy prowadzić w całej rozciągłości”.

Premier zapowiedział, że Węgry nie zmienią swej polityki w sprawie imigracji. „Nigdy nie przyłożę ręki do tego, by Węgry stały się państwem imigracyjnym” – oznajmił.

Zaznaczył jednak, że należy przyjąć do wiadomości orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech.

„Musimy przyjąć orzeczenie do wiadomości, nie możemy bowiem naruszać fundamentów UE – a przestrzeganie prawa stanowi fundament Unii – ale jednocześnie orzeczenie to nie jest dla nas powodem do zmiany polityki odrzucania migrantów” – oznajmił Orban.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję Rady UE o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny. Orzeczenie Trybunału jest potwierdzeniem, że w procesie legislacyjnym w tej sprawie nie popełniono błędów.

Zobacz też: Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Najsilniejsze od 32 lat! Są ofiary śmiertelne. Możliwe rozległe, niebezpieczne fale tsunami [Wstrząsające VIDEO]

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry.

Władze Słowacji oświadczyły bezpośrednio po posiedzeniu Rady UE, że ich kraj nie podporządkuje się decyzji o relokacji i zaskarży ją przed unijnym trybunałem. Później na podobny krok zdecydowały się Węgry. Polska, która poparła decyzje o relokacji (w czasie rządów PO) nie wniosła skargi, ale obecny rząd zdecydował się poprzeć Bratysławę i Budapeszt przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. (PAP)

4 KOMENTARZE

  1. Masz rację,,przyjąć” do wiadomości i nic więcej!!!.Żadnych relokcji nie będzie u nas!!…Niech każdy zmiata do siebie_ araby_ też.Niemcy zasr__ali,to niech posprzatają po sobie,a nie chcieliby też zas__rać Polskę,Wegry itp..Zresztą Niemcy pierwsze niż Polska wycofają się z UE..

  2. Żadnych muzułmanów, islam powinien zniknąć z powierzchni ziemi, zresztą tak samo jak komunizm, socjalizm itp.

  3. A tymczasem szwajcarski kandydat na szefa ichniego Bundesratu, Ignazio Cassis zauważył trzeźwo, że nie możemy przyjąć całej Afryki i wezwał do zrewidowania polityki w sprawie imigrantów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here