Doroczne przemówienie Junckera o stanie Unii Europejskiej. Ostre słowa w kierunku Polski

Jean-Claude Juncker foto: PAP/EPA: OLIVIER HOSLET

Praworządność dla obywateli UE nie stanowi opcji, musi być obowiązkiem; trzeba akceptować wyroki sądów – podkreślił w środę w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym przemówieniu o stanie UE.

Choć w swoim wystąpieniu Juncker ani razu nie użył słowa „Polska”, to eksperci są zgodni, że to nasz kraj był głównym punktem przemówienia Junckera.

W Europie obowiązują rządy prawa. Siła prawa zastąpiła prawo silniejszego – powiedział Juncker w części przemówienia poświęconej wartościom europejskim (Unii Europejskiej – Red.).

Jak mówił, „prawo, ustawodawstwo muszą być chronione przez niezawisły system wymiaru sprawiedliwości. Oznacza to, że trzeba akceptować prawomocne orzeczenia i wyroki oraz respektować je”.

Kraje członkowskie scedowały na Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kompetencje podejmowania decyzji jako na ostateczną instancję. Wyroki Trybunału należy respektować w każdym przypadku. Nierespektowanie ich lub kwestionowanie niezawisłości sądów krajowych pozbawia obywateli praw podstawowych – zaznaczył przewodniczący KE.

Czytaj dalej ->

8 KOMENTARZE

  1. Ooo fantastycznie. Kiedy europejscy towarzysze wprowadzą regulowane ceny na wszystkie dobra i usługi? Skoro wszyscy tyle samo zarabiają to i wydawać też muszą europejscy towarzysze muszą podjąć ten trud.
    Z konsomolskim bud wsegda gatow.

  2. pajac. Maja betowowe klocki do okola zabytkow w centrach zasieki a on pieprzy o praworzadnosci w polsce.

    Debile w eu. Trzeba sie wypisywac z EU i siedziec mocno w NATO , jak turcja. Inwestowac mocno w armie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here