„Rozstrzelać Polaków”. Prapremiera w Gdańsku już w sobotę. Zapraszamy!

„Rozstrzelać Polaków”. Prapremiera w Gdańsku już w sobotę. Zapraszamy!

Już w najbliższą sobotę w Gdańsku odbędzie się jedyny przedpremierowy pokaz filmu Tomasza Sommera i Mirosława Majerana pod tytułem „Rozstrzelać Polaków” opowiadający historię ludobójstwa popełnionego na naszych rodakach w Związku Sowieckim w latach 1937-1938.

Tomasz Sommer jest pionierem badań tej zbrodni. Napisał o niej trzy książki, a o teraz zaprezentuje film, który także jest owocem tych badań. W filmie opowiedziana jest historia ludobójstwa, pokazane są miejsca aresztów i rozstrzeliwań oraz pokazana jest rekonstrukcja tych dramatycznych wydarzeń. By je pokazać ekipa przemierzyła Białoruś, Ukrainę, a w Rosji dotarła m.in. do polskiego Białegostoku w Środkowej Syberii.

Projekcja odbędzie się 16 września 2017 godz. 16.00, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (sala kinowa poziom -3). Wstęp wolny!

Film rozstrzelać Polaków jest zwieńczeniem programu badawczego dotyczącego operacji antypolskiej, który obejmował lekturę tysięcy dokumentów, setek opracowań, rozmowy z dziesiątkami świadków oraz konsultacje z czołowymi rosyjskimi historykami epoki stalinizmu. Jest jednocześnie pierwszym filmem dokumentalnym, który opisuje los polskiej mniejszości w Związku Sowieckim w czasach Wielkiego Terroru, który miał miejsce równe 80 lat temu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here