Trump to ma szczęście. Amerykańskie rodziny jeszcze nigdy nie były tak bogate

Donald Trump. Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Biuro Statystyki amerykańskiego rządy opublikowało dane, z których wynika, że średni roczny dochód gospodarstwa domowego w 2016vroku wyniósł 59 039 dolarów. To najwięcej w historii. Po raz pierwszy od blisko 20 lat zaczęła się bogacić klasa średnia.

Statystyki nie są jednak tak różowe jak mogłoby się wydawać. Dochody rodzin, po uwzględnieniu inflacji przekroczyły dopiero poziom z 1999 roku, kiedy to wynosiły 58 865 dolarów. Ogromne wydatki na wojnę w Zatoce Perskiej w Afganistanie zahamowały rozwój gospodarczy.

Do tego kryzys finansowy z 2007 i 2008 roku zrujnował wiele rodzin.
Dochody Amerykanów nie tylko nie rosły, ale wręcz malały. Przez 17 lat nie rosło przeciętne wynagrodzenie.

Ożywienie zaczęto odnotowywać dopiero w 2016 roku. Prezydentura Obamy, to okres najniższego rozwoju gospodarczego w dziejach USA.

Rosło co prawda PKB, ale kosztem zwykłym Amerykanów, którzy ubożeli. Powiększało się rozwarstwienie, bo na wzrost amerykańskiego PKB wpływ miały przychody gigantycznych korporacji takie jak Apple, Google, czy Facebook. Zwykli amerykańscy przedsiębiorcy zaś ubożeli.

Trump w czasie kampanii wyborczej obiecywał, że za jego prezydentury wzrost PKB będzie sięgał 3 procent. Za Obamy oscylował wokół 1%. Trump dotrzymał obietnicy już w drugim kwartale swych rządów. Wzrost PKB szacowano na 2,9%. Po weryfikacji okazało się, że to aż 3,6%.

Takiego wzrostu gospodarczego Amerykanie nie widzieli od 30 lat. Gospodarka wyraźnie nabiera przyspieszenia. Giełda bije rekordy. W ciągu 8 miesięcy rządów Trumpa przybyło 1,1 mln miejsc pracy. Trump znosi kolejne regulacja, co przyczynia się optymizmu przedsiębiorców, chęć inwestowania i zatrudniania.

Zobacz też: Dług publiczny USA przekroczył niebotyczną kwotę 20 bilionów dolarów. Kto to spłaci?

Po latach ruszył gnębiony przez administrację Obamy przemysł wydobywczy. W Pensylwanii i Wirginii Zachodniej otwierane są nowe kopalnie. Ruszyła wstrzymana przez 10 lat budowa ropociągów i gazociągów dostarczających paliw z Północnej Dakoty.

Wielkie oszczędności przynosi spadek liczby nielegalnych imigrantów, którzy korzystają z opieki społecznej. Sama zapowiedź budowy muru i ostre działania służb o 70% ograniczyły napływ nielegalnych przybyszy.

Trump odziedziczył jednak po Obamie bardzo trudną sytuację. Blisko 41 milionów Amerykanów żyje poniżej progu ubóstwa. Ta liczba za Obamy nieustannie rosła i spadła dopiero w 2015 roku. Za próg ubóstwa uznaje się roczny dochód małżeństwa z dwójką dzieci na poziomie 24 600 dolarów.

Skrajnym przykładem „sukcesów” gospodarczych Obamy i Demokratów jest Kalifornia, która jest najbogatszym i zarazem najbiedniejszym stanem USA. Poziom jej dochodu jest najwyższy w całych USA i nakręcają go giganty technologiczne z Doliny Krzemowej i przemysł rozrywkowy.

Jednocześnie w żadnym stanie USA nie ma tak wielu (procentowo) żyjących poniżej progu ubóstwa. Infrastruktura Kalifornii jest w najgorszym stanie w całych USA, a poziom edukacji na najniższym poziomie.

Trump musi zmierzyć się też z monstrualnym długiem USA. Obama zadłużał Stany Zjednoczone w tempie ponad biliona dolarów rocznie. Pożyczył więcej niż wszyscy dotychczasowi prezydenci wzięci razem. Kiedy zaczynał, dług federalny wynosił 9 bilionów. Kiedy odchodził sięgał 20 bilionów dolarów.

Trumpa tymczasem czekają gigantyczne wydatki. Nie tylko zapowiedział więcej pieniędzy na obronę, ale musi też zmierzyć się z gospodarczymi skutkami katastrof naturalnych w Teksasie, Luizjanie, Florydzie i Georgii.

Zobacz też: Niebywałe! Morawiecki realizuje program gospodarczy partii Razem. Kolejne zmiany już niedługo

3 KOMENTARZE

  1. A u nas po staremu nowe podatki, rynek w stagnacji grupy przywilejów coraz wieksze, pensje glodowe, ale najważniejsze że mamy 500 + dla meneli i nierobow. Gdzie ja żyję

  2. Katastrofy naturalne działają na korzyść gospodarki.
    Przypomnijcie sobie co dzieje się w domu gdy ma przyjechać teściowa?
    Wszystko się czyści, sprząta, myje…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here