Rosjanie zbombardowali sojuszników USA. Pentagon: „Rosjanie wiedzieli gdzie uderzą ich pociski”

Prezydent Donald Trump i Prezydent Władimir Putin/ PAP/ Twitter
Prezydent Donald Trump i Prezydent Władimir Putin/ PAP/ Twitter

Rosyjskie lotnictwo dokonało ataku na wschodzie Syrii na pozycje Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), wspieranych przez USA – oświadczył w sobotę Pentagon, potwierdzając wcześniejsze informacje SDF. Rosja dementuje te doniesienia.

Amerykańskie ministerstwo obrony podkreśliło, że Rosja wiedziała, iż w zaatakowanym rejonie prowincji Dajr az-Zaur na wschodnim brzegu Eufratu stacjonują walczące z dżihadystami siły SDF i wojskowi doradcy z międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA.

Zobacz też: Irak na skraju wojny domowej. „Będziemy militarnie interweniować.” Żadna ze stron nie chce ustąpić

„Rosjanie wiedzieli, że ich pociski uderzyły w miejsce, gdzie stacjonują Syryjskie Siły Demokratyczne” – napisano w komunikacie Pentagonu dodając, że „wielu bojowników SDF zostało rannych w wyniku nalotu”. Przedstawiciele koalicji nie odnieśli obrażeń.

Ahmed Abu Chawla, szef wchodzącej w skład SDF rady wojskowej Dajr az-Zaur, powiedział wcześniej w sobotę, że syryjskie albo rosyjskie odrzutowce nadleciały znad terytorium kontrolowanego przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada i zaatakowały cele na wschodnim brzegu Eufratu; rannych zostało sześciu bojowników SDF – koalicji arabskich i kurdyjskich milicji walczących w Syrii przeciwko Państwu Islamskiemu.

Informację tę zdementował rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow w rosyjskiej bazie Hmejmim koło miasta Latakia na północnym zachodzie Syrii. „To niemożliwe. Dlaczego mielibyśmy ich bombardować?” – powiedział w sobotę AFP.

Oddziały SDF oraz syryjska armia wspierana przez lotnictwo Rosji i szyickie bojówki finansowane przez Iran zbliżają się w ramach osobnych ofensyw do pozycji dżihadystów z IS w Dajr az-Zaur.

Zobacz też: Nowa strategia islamistów. Będą wykolejać pociągi, zatruwać żywność i podpalać lasy

Wojna w Syrii, która w ciągu sześciu lat pochłonęła 320 tys. ofiar śmiertelnych, przekształciła się w bardzo złożony konflikt, w którym intensywnie uczestniczą dżihadyści i w który są zaangażowane regionalne oraz światowe mocarstwa. Konflikt ten zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez prezydenta Asada prodemokratycznych manifestacji. Rosja militarnie i politycznie wspiera w tym konflikcie reżim Asada. (PAP)

5 KOMENTARZE

  1. Syria: Rosyjskie samoloty zniszczyły trzy zakłady produkujące czołgi szahida. Rosyjskie samoloty zniszczyły w Syrii trzy zakłady, w których terroryści produkowali tzw. czołgi szahida poinformował szef sztabu zgrupowania rosyjskich wojsk w Syrii gen. Aleksander Łapin. W rejonie akerbadzkim to jedyny zakład produkujący czołgi szahida i wozy bojowe piechoty. Działał od 2015 roku i został zniszczony 29 sierpnia. Otworzono także zakłady w Dajr az-Zaur oraz w As-Suchna powiedział generał. Jak wyjaśnił, czołgi szahida to z reguły T-55 lub T-62, które wypełnia się trotylem, azotanem amonu lub minami przeciwpancernymi. Wybuch całkowicie niszczy maszynę i wszystko w promieniu 300 metrów. Zdaniem Łapina szkody wyrządzone przez taki czołg są znaczne, ale nauczono się z nimi walczyć. Przeciwko nim wykorzystuje się zdalnie sterowane systemy przeciwczołgowe i specjalne zapory przeciwczołgowe.

    Ps..Jankesi zaniepokojeni? W trakcie wojny w Syrii rosyjskie lotnictwo wojskowe ma możliwość w warunkach bojowych przetestować nowoczesne uzbrojenie, w tym bombowce frontowe Su-34 (Су-34)…

    http://www.youtube.com/watch?v=M3fMtLqmgsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here