Nie tylko grupa 4V. Litwa też potwierdza gorszą jakość niemieckich towarów sprzedawanych u nich

Foto: PAP Leszek Szymański

23 z 33 zbadanych produktów znanych marek nabytych na Litwie i w Niemczech różnią się składem, smakiem i kolorem – wykazały badania litewskiej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii, których wyniki zaprezentowano we wtorek.

„Skład artykułów spożywczych sprzedawanych na Litwie jest gorszy” – powiedział podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Bronius Markauskas, wskazując, że „takie działania producentów zmniejszają zaufanie konsumentów”.

Jak zaznaczył minister, to, że produkty sprzedawane na Litwie i w państwach zachodnich różnią się jakością, było od dawna tajemnicą poliszynela, ale nie podejmowano żadnych kroków, żeby temu zapobiec. Obecnie „będziemy zabiegać o to, by rynek był ujednolicony” – poinformował Markauskas.

„Powinno to być rozwiązane na szczeblu europejskim” – powiedział minister rolnictwa.

Czytaj też: Słowacja grozi Unii wstrzymaniem importu żywności, jeśli jej jakość będzie gorsza niż na Zachodzie. „Mamy dość traktowania nas jak obywateli drugiej kategorii”

Komisja Europejska zleciła opracowanie i wprowadzenie nowych regulacji dotyczących „podwójnych standardów jakości żywności” stosowanych przy sprzedaży artykułów spożywczych na wschodzie i zachodzie UE. Obecnie są prowadzone unijne badania w celu wykrycia skali problemu. Mają się one zakończyć w 2018 roku.

Minister Bronius Markauskas wyraził nadzieję, że „producenci zareagują szybciej, nie będą czekali na wyniki KE”.

Czytaj też: Policjanci próbowali interweniować w meczecie, ale robili to niezgodnie z zasadami Islamu. Zostali zaatakowani przez muzułmanów [VIDEO]

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej – Polska, Słowacja, Czechy, Węgry i Bułgaria – niejednokrotnie zwracały uwagę na gorszą jakość sprzedawanych w ich krajach produktów znanych marek.
(PAP)

3 KOMENTARZE

  1. Produkty są gorszej jakości, a Polacy je masowo kupują. Skoro są gorszej jakości to niech Janusze gospodarki wyprodukują tańsze i lepsze, kto im broni? Ja wiem kto, państwo – podatkami, biurokracją i durnymi przepisami ograniczającymi wolność produkcji.

    • No właśnie. W Rosji są niskie podatki i Rosja produkuje lepsze samochody niż Niemcy. Dziwne tylko że JKM jeździ samochodem niemieckim marki BMW a nie rosyjską Ładą 🙂

      • Głupia jesteś. Rosja nie produkuje lepszych samochodów. Rosja w ogóle nie produkuje samochodów, produkują je fabryki w Rosji. Bo przedsiębiorcy rosyjscy widza lepszy interes w sprzedawaniu tanich i kiepskich aut (ale dobrych na ich dzikie syberyjskie warunki) niż takich jak robią niemcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here