Tędy idzie Xavier. Huragan uderzył w lubuskie, wielkopolskie i łódzkie. Setki tysięcy ludzi bez prądu. Wichura zmiata nawet ciężarówki [FOTO]

Reklama / Advertisement

Koleje niemieckie DB w czwartek wieczorem z powodu silnych wiatrów wstrzymały kursowanie pociągów na przejściu Frankfurt nad Odrą – Rzepin – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. PLK, wspólnie z PKP Intercity, organizują podróż dla pasażerów pociągu Warszawa – Berlin.

„Ze względu na trudne warunki atmosferyczne PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. powołały specjalny zespół zarządzania z udziałem przewoźników. (…) PLK wspólnie z PKP Intercity organizują podróż dla pasażerów pociągu Warszawa – Berlin, który został zatrzymany w miejscowości Torzym przed granicą” – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec.

Czytaj też: Z Zachodu idzie do nas huragan. Dzisiejszej nocy może być niebezpiecznie. Zobacz co wichura zrobiła w Niemczech [FOTO]

Dodał, że na przywrócenie ruchu oczekuje po stronie niemieckiej pociąg relacji Berlin – Warszawa.

„Obecnie w Polsce na liniach kolejowych jest przerwa w ruchu na trasie Swarzędz – Poznań. Przy usuwaniu drzew, które uszkodziły siec trakcyjną pracują służby techniczne” – podał rzecznik.

Czytaj też: Coś wisi nad Polską. Nie wiadomo, skąd w powietrzu wziął się promieniotwórczy pierwiastek

W czwartek wieczorem Koleje Śląskie poinformowały, że spodziewają się utrudnień z powodu wiatru. Przewoźnik zaapelował, by pasażerowie w piątek rano śledzili informacje na ten temat.

„Prognozy pogody wskazują, że 6 października (piątek) w godzinach wczesnoporannych w niektórych częściach województwa śląskiego mogą występować silne podmuchy wiatru. Mogą one skutkować opadaniem drzew na sieć trakcyjną oraz blokowaniem szlaków kolejowych” – przekazał rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. Aktualne informacje mają być publikowane na specjalnej stronie internetowej: http://kolejeslaskie.com/category/informacje/

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w czwartek przed silnym wiatrem i apeluje do mieszkańców, aby zachować szczególną ostrożność, usunąć nieprzytwierdzone przedmioty z balkonów i nie parkować samochodów pod drzewami.

Wichura dotarła najpierw na południe woj. lubuskiego, skąd Straż Pożarna miała najwięcej zgłoszeń. Potem silnie wiało w całym regionie. Około godziny 20 wiatr zaczął słabnąć. Dotąd wyniku wichury w woj. lubuskim uszkodzone zostały 323 linie średniego napięcia, a awarii uległo ponad 5,3 tys. stacji średniego napięcia. Wg stanu na godz. 20 energii elektrycznej było pozbawionych ponad 270 tys. odbiorców.

Jak poinformował PAP dyr. Wydz. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Kołcz, na piątek rano zostało zwołane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w celu oszacowania skali szkód wyrządzonych przez czwartkową wichurę.

Według rzecznik obszaru dystrybucji spółki Enea Danuty Tabaki, najtrudniejsza sytuacja jest w centralnej i południowej części woj. lubuskiego.

„Przerwy w dostawach energii elektrycznej dotyczą m.in. Zielonej Góry, Nowej Soli, Świebodzina czy Krosna Odrzańskiego. Na razie trudno określić, kiedy awarie zostaną usunięte. W terenie pracują nasze służby, w podwojonej obsadzie. Robimy wszystko, aby jak najszybciej usunąć skutki wichury, to jednak może potrwać, gdyż skala uszkodzeń jest duża” – powiedziała PAP Tabaka.

Od czwartkowego popołudnia Straż Pożarna odnotowała już ponad 800 zgłoszeń związanych z pogodą. Najwięcej interwencji dotyczy powalonych drzew i konarów tarasujących drogi czy też uszkadzających samochody, a także zerwanych dachów.

Na drogach krajowych nr 27 i 29 z powodu wichury przewróciły się samochody ciężarowe całkowicie blokując przejazd. Do czasu ich usunięcia wytyczono objazdy. Drzewa i konary tarasują wiele innych dróg, kierowcy powinny zachować szczególną ostrożność.

Ponad 240 tys. odbiorców nie ma dostępu do energii elektrycznej po potężnych wichurach, jakie od popołudnia przechodzą nad Wielkopolską. Sytuacja jest dramatyczna – powiedział Mateusz Gościniak z Enei Operator.

Najwięcej awarii i problemów w dostawie energii elektrycznej odnotowano w okolicach w okolicach Leszna – tam bez prądu jest ponad 80 tys. odbiorców, oraz w powiecie wrzesińskim – ok. 50 tys. odbiorców. Problemy z dostawą energii mają także mieszkańcy okolic Jarocina, Kalisza, Kępna, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Słupcy i Turku – obsługiwani przez Energę Operator.

Obecnie nie ma żadnych informacji o osobach poszkodowanych w Wielkopolsce. „Do poważniejszego zdarzenia doszło jedynie w miejscowości Małachowo w powiecie śremskim. Tam z powodu uszkodzenia budynku mieszkalnego ewakuowano 6 osób, w tym troje dzieci” – mówił Kędziorski.

Ponad 90 tys. odbiorców pozbawionych jest w Łódzkiem prądu. To efekt wichury, jaka przechodzi w czwartek wieczorem przez region – poinformowano w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Silny wiatr pozrywał wiele linii energetycznych, na drogach leży mnóstwo wiatrołomów. Najgorsza sytuacja jest w rejonie sieradzkim, zduńskowolskim i bełchatowskim. Do tej pory straż interweniowała ponad 100 razy.

Według dyżurnej Centrum wiatr zbliża się w kierunku centrum województwa, a sytuacja jest dynamiczna.

Jeszcze przed południem meteorolodzy ostrzegali, że w woj. łódzkim prędkość wiatru może osiągnąć prędkość do 130 km na godz. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau zaapelował do mieszkańców województwa o zapewnienie schronienia sobie i najbliższym, przygotowania się na czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, a także zabezpieczenia mienia, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone, porwane przez wiatr lub stwarzać wtórne niebezpieczeństwo.

Czytaj też: Czy sprawca masakry w Las Vegas planował wcześniej zabicie córki prezydenta Obamy? Najnowsze ustalenia śledztwa

Reklama / Advertisement