[Tylko u nas] Byliśmy na pierwszej naradzie Partii Republikańskiej. Zdradzamy jak tworzone jest nowe ugrupowanie. Co Republikanie obiecują sobie po współpracy z PiS?

Anna Maria Siarkowska fot Jan Bodakowski
Reklama / Advertisement

W całej Polsce odbywają się spotkania nowo tworzonej Partii Republikańskiej. Partia budowana jest w oparciu o struktury Fundacji Republikańskiej. Do czasu kongresu prezesem partii jest poseł na Sejm Anna Maria Siarkowska.

Na razie partia przechodzi proces rejestracji. W sądzie zgłoszono jej powstanie i zbierane są podpisy pod wnioskiem o rejestrację. Proces powołania partii został przyśpieszony tym, że podobno partia Jarosława Gowina Polska Razem miała planować zmianę nazwy na Partia Republikanie. Środowisko republikanów skupione wokół FR nie chciało stracić możliwości występowania pod charakterystyczną nazwą.

Zobacz też: Wichura zdemolowała Polskę. Ludzie zgłaszali dziwne rozbłyski. To Ksawery niszczył sieci energetyczne. Wiało nawet 202 km/h! Dwie ofiary śmiertelne

Inicjatorzy powstania Partii Republikańskiej nie są nowym środowiskiem. W 2009 roku rozpoczęli swoją działalność jako Fundacja Republikańska, w 2013 powstało Stowarzyszenie Republikanie, w 2017 powołano do życia koło poselskie republikanów. Od lat w środowisku była żywa idea powołania własnej partii, lecz dopiero dzisiaj powstała możliwość by taką idę przekuć w czyn.

Od samego początku swej działalności Partia Republikańska jest w dobrej sytuacji politycznej. Dwie posłanki partii weszły w skład klubu poselskiego Zjednoczonej Prawicy, dzięki czemu Partia Republikańska stała się koalicjantem PiS, obok takich partii jak Solidarna Polska Zbigniew Ziobry i Polska Razem Jarosława Gowina. Dzięki tej decyzji republikanie zyskali wpływ na rzeczywistość polityczną.

Liderzy Partii Republikańskiej odpowiadając na oskarżenia o zdradę ideałów, mającą polegać na wsparciu PiS wspierającego interwencjonizm państwowy, stwierdzają że „lepiej zrobić mało, niż przez kolejne 30 lat nie mieć wpływu na Polskę i pozostawać w opozycji”.

Zobacz też: Ujawniono możnych sponsorów antytrumpowej histerii. On jest kluczową postacią, ale to tylko czubek góry lodowej

Partia Republikańska nie ukrywa, że nie ma w jej szeregach miejsca dla ludzi nie chcących mieć realnego wpływu na Polskę, i wolących ograniczyć się do ideowej pryncypialności bez realnego politycznego oddziaływania. CZYTAJ DALEJ CO CHCĄ OSIĄGNĄĆ REPUBLIKANIE ->

Reklama / Advertisement