Hiszpańskie media: Madryt użyje rozwiązań siłowych, jeśli Katalonia ogłosi niepodległość. Scenariusz jest gotowy

Według hiszpańskich mediów premier Mariano Rajoy nie zawaha się wydać polecenia wcielenia w życie rozwiązania siłowego w przypadku, gdy parlament kataloński ogłosi niepodległość prowincji. 

Wicepremier Hiszpanii, Soraya Saenz de Santamaria powiedziała w poniedziałek, że w sytuacji, gdy Katalonia ogłosi niepodległość- ta deklaracja “nie pozostanie bez odpowiedzi”. Hiszpańska prasa spekuluje, jakoby było to ostrzeżenie, którego adresatem jest Carles Puigdemont, przewodniczący Generalitat de Catalunya, czyli katalońskiego parlamentu oraz katalońscy deputowani. Wszak to od nich w głównej mierze zależy ogłoszenie-bądź nie-niepodległości tej hiszpańskiej prowincji.

Puigdemont podczas wczorajszego wywiadu w lokalnej katalońskiej telewizji wyraził zdanie, że secesja jest „konsekwencją ustawy o referendum niepodległościowym„. W zeszłym miesiącu hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił ustawę katalońskiego parlamentu dotyczącą organizacji referendum niepodległościowego. Referendum jednak zostało zorganizowane przez władze Katalonii. Uczestniczyło w nim 43% uprawnionych do głosowania, z czego ponad 90% głosów było za samostanowieniem Katalonii.

Zobacz też: Ta książka wstrząśnie Francją. „W 1939 nie chcieliśmy umierać za Gdańsk. Teraz nie chcemy umierać za podparyskie przedmieścia!”

Hiszpańscy komentatorzy spekulują jakoby za słowami wicepremier Sorayi Saenz de Santamaria kryła się groźba zastosowania przez Madryt wobec Barcelony artykułu 155 konstytucji hiszpańskiej. W tymże artykule jest mowa o tzw. siłowym wykonaniu obowiązków.

Oczywiście hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya rozważa różne warianty i od kilku miesięcy analizuje możliwości rozwiązania sytuacji oraz zachowania integralności państwowej.

Na początku października hiszpański rząd centralny skierował do Katalonii dodatkowe siły wojskowe. Między innymi jest to liczący dwadzieścia ciężarówek kontyngent logistyczny. Wcześniej, pod koniec września, wysłano w ten rejon około 10 000 funkcjonariuszy policji i członków Gwardii Cywilnej, których celem było zablokowanie plebiscytu niepodległościowego.

Zobacz też: Wojna na wywiady. Duda w „Do Rzeczy”, a Macierewicz „W Sieci”. Insynuacje i złośliwości bez końca

Na łamach „El Pais”, hiszpańskiego dziennika, możemy dziś przeczytać:

Artykuł 155. konstytucji nigdy jeszcze nie został użyty, dlatego rząd przestudiował kilka innych opcji, które by uzupełniły jego zastosowanie. Znajdują się one w ustawach o bezpieczeństwie narodowym, a także o stanie alarmowym, wyjątkowym i wojennym

oraz

Na podstawie tego prawa wszyscy urzędnicy i policjanci wspólnoty autonomicznej zaczęliby podlegać bezpośrednio rządowi centralnemu

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę ulice wielu hiszpańskich miast zapełniły się zwolennikami integralności terytorialnej Hiszpanii oraz porozumienia pomiędzy Madrytem i Barceloną.

Ogłoszenie niepodległości przez Generalitat de Catalunya przekładane jest z dnia na dzień, a sytuacja nadal pozostaje napięta. Francja ogłosiła dziś, że nie uzna państwowości Katalonii, podobnie jak inne państwa europejskie.

Zobacz też: Nagły atak największej od 104 lat śnieżycy. Szokujące zdjęcia, jak zmieniło się otoczenie domu w ciągu zaledwie 24 godzin [GALERIA]

Czytaj też: Absurdalne rządowe pomysły zmian w prawie budowlanym. „Bez sąsiada się nie wybudujesz”. Komentarz Mentzena powala

Zobacz też: Oto prawa ręka Kim Dzong Una. Do jej pory odpowiadała za pranie mózgów Koreańczyków z Północy [VIDEO]

5 KOMENTARZE

  1. TVN mowil ze Katalonia nie ma sie odlanczac. Ze spoko sa ci katalonczycy ktorzy sa za jednoscia z Madrytem, a ci separatysci to wiadomo: chorzy z nienawisci nacjonalisci , faszyci, naziole i prawdopodobnie tez homofobi, xenofobi a nawet antysemici…….

  2. jezeli Madryt i brama brandenburska kwicza faszystowsko-lewacko za silowym rozwiązaniem i zerem wolności to znaczy ze faszyzm hitlera już jest od dawna w Europie w postaci corki hitlera makreli sztangiel… suczy szatana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here