Kaczyński planuje zmianę szefa MSZ? Nowy kandydat na ministra to całkowite zaskoczenie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda/ PAP
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda/ PAP

Jarosław Kaczyński chce wymienić ministra spraw zagranicznych. Jego posunięcie ma być mistrzowskim uderzeniem bilardowym.

Ministrem ma zostać nie kto inny jak sam szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. Tak twierdzi „Newsweek”.

Zobacz też: Donald Trump oddał hołd polsko-amerykańskiemu bohaterowi. „Pomógł ukształtować naszą historię”

Teoretycznie więc wpływy prezydenta powinny wzrosnąć. Teoretycznie, ponieważ odchodząc z prezydenckiego pałacu, faktycznym szefem Szczerskiego zostanie sam Jarosław Kaczyński.

„Wszyscy wiedzą, że Szczerski jako szef MSZ szybko zacznie się orientować na Nowogrodzką i słuchać poleceń Kaczyńskiego, bo to od niego będzie zależał jego los” – powiedział „Newsweekowi” informator z kręgów PiS.

Nic jednak za darmo. Prezes „w zamian będzie oczekiwał trwałego pokoju w relacjach z rządem, którego elementem będzie m.in. zaakceptowanie poprawek PiS do reformy sądownictwa” – pisze tygodnik.

Nie wiadomo jednak, czy prezydent zgodzi się na tę nominację, w gruncie rzeczy wyglądającą jako przyjazny gest, ale będąca faktycznie osłabieniem jego pozycji poprzez rezygnację przynajmniej z części własnych pomysłów.

Sami zainteresowani nie komentują tych doniesień. Być może informacja w Newsweeku jest elementem gry politycznej mającej bardziej skonsolidować rząd wokół prezesa.

Źródło: Newsweek, Fakt24

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawe czy Szczerski potrafi się wyrażać tak swobodnie po angielsku jak Waszczykowski? Ten niedawno udzielał wywiadu Bloombergowi i chyba jest jedynym polskim politykiem, który tak dobrze posługuje się tym językiem.

  2. Taki sam czubek i szkodnik. Żadna zmiana, jeżeli chodzi po poziom. Obaj to „pistolety”, a nie dyplomaci. Z zaburzonym oglądem rzeczywistości. Po prostu czubki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here