PSL zatrzyma czas? Mielibyśmy już nigdy nie przestawiać zegarków. Ten pomysł ma poparcie komisji sejmowej

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy.

Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 r – wyjaśnił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz też: Donald Trump oddał hołd polsko-amerykańskiemu bohaterowi. „Pomógł ukształtować naszą historię”

Prezes PSL podkreślił na konferencji w Sejmie, że nie jest to finał prac, bo było to pierwsze czytanie. – Ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita, to się strasznie rzadko zdarza – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Nie mogę powstrzymać radości, bo to jest jeden z niewielu projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i posłów – powiedział lider Stronnictwa.

Zobacz też: Rekordowe wydatki rządu PiS. Te kwoty szokują. Zobacz, ile Twoich pieniędzy idzie na wydatki socjalne

Zobacz też: Łukasz Warzecha wyrzucony z programu TVP. Za pisanie i mówienie tego co myśli

PSL motywowało swój projekt – który przygotował poseł ugrupowania Marek Sawicki – m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Nie wiadomo jednak, czy pozostawienie czasu letniego jest możliwe. Może okazać się, iż jest to sprzeczne z unijną dyrektywą 2000/84/WE ze stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego.

Zgodnie z jej przepisami istnieje obowiązek publikacji harmonogramu dla czasu letniego dla kolejnych pięciu lat, co pięć lat.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Za (PAP)

Zobacz też: Alkomat przy mównicy sejmowej. Szokujący nowy pomysł Kukiza

8 KOMENTARZE

  1. Przecież to nie ma sensu, jeżeli cała Europa nie postąpi podobnie ! Tak więc to trzeba najpierw uzgodnić nawet nie na poziomie UE, ale praktycznie wszystkich krajów na świecie, które zmieniają czas, aby tego już nie robiły POD ŻADNYM POZOREM !!!

  2. Przecież to nie ma sensu, jeżeli wszystkie firmy informatyczne nie postąpią podobnie! Jesli taki Microsoft nie uaktualni Windowsa to trzeba będzie ręcznie przestawiać zegary na wszystkich komputerach. A gdy się jeszcze nie ma uprawnień?! Ile pracy dla adminów…
    tak więc to trzeba najpierw uzgodnić nawet nie na poziomie UE, ale …

    Oczywiście powyższe to żart. Nie bądźmy śmieszni.

  3. Pomysł dobry, ale właściwy dla praktycznie całej Polski jest czas GMT+1 czyli zimowy. Letni to oszustwo: północ około 1:00, a południe około 13:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here