Mały ruch graniczny nie będzie przywrócony. MSW zaorało szefa PSL.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba fot. strona ministerstwa

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w liście do premier Beaty Szydło, aby rząd w trybie pilnym przywrócił mały ruch graniczny z Federacją Rosyjską. Jego zdaniem, taka decyzja wpłynie pozytywnie na kondycję małych i średnich firm przygranicznych.

W zeszłym roku w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, Polska podjęła decyzję o zawieszeniu przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Po ŚDM przywrócono mały ruch graniczny z Ukrainą, natomiast nie przywrócono go z obwodem kaliningradzkim.

„Tylko w 2015 r. goście z obwodu kaliningradzkiego wydali w Polsce blisko 300 mln zł. Handel z Rosjanami spowodował powstanie nowych miejsc pracy. Rozwijało się rolnictwo, usługi, transport, hotelarstwo” – czytamy w liście.

Decyzja o zawieszeniu MRG – według Kosiniaka-Kamysza – „odbiła się fatalnie na kondycji małych i średnich firm z terenów przygranicznych”.
(PAP)

Odpowiedź ze strony rządu przyszła szybko.

Rząd nie ma w planach przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją. Decyzja jest podyktowana sprawami bezpieczeństwa narodowego. Taką informację przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba.

Według wiceministra polskie służby notują nasilenie negatywnych zjawisk w ostatnich latach. Do nich zaliczył: rosnącą militaryzację Obwodu Kaliningradzkiego oraz podwyższoną aktywność służb specjalnych i innych rosyjskich resortów siłowych, w tym działania o charakterze hybrydowym, polegające na działalności wywiadowczej, cyberatakach, prowokacjach oraz naciskach ekonomicznych.

Wiceminister, że ruch graniczny z Rosją nie zmniejszył się, bo został odbudowany w oparciu o wizy. Również wydatki przybyszy z Obwodu Kaliningradzkiego na terenie Polski nie zmniejszyły się, ale wzrosły.

Źródło: Bankier.pl

3 KOMENTARZE

  1. Proszę o tłumaczenie na polski: Wiceminister, że ruch graniczny z Rosją nie zmniejszył się, bo został odbudowany w oparciu o wizy. Również wydatki przybyszy z Obwodu Kaliningradzkiego na terenie Polski nie zmniejszyły się, ale wzrosły.

  2. „Decyzja jest podyktowana sprawami bezpieczeństwa narodowego”- kolejnym krokiem powinna być zmiana nazwy „ruskich pierogów”.
    Skoro Rosjanie chcą na nas napaść to chyba lepiej pozwolić im wydawać kasę u nas, będą mieli mniej na naboje. Jeżeli ktoś tu kogoś zaorał to sanacyjni obłąkańcy polskich przedsiębiorców.
    Na Kremlu pewnie panika i popłoch jak widzą co wyprawia „naczelnik” wariatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here