Po USA także Izrael opuszcza prestiżową organizację

Premier Izraela Benjamin Netanjahu fot. domena publiczna

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w czwartek, iż zarządził rozpoczęcie prac mających na celu wyjście kraju z UNESCO, tj. Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Kilka godzin wcześniej o opuszczeniu organizacji poinformowały USA.

Szef izraelskiego rządu nazwał decyzję USA „odważną i moralną”. Netanjahu polecił MSZ, by rozpoczęło przygotowania do wyjścia Izraela z UNESCO.

Izraelskie władze uważają, że wyjście USA z UNESCO to „początek nowej ery w ONZ” i dowód na to, że „jest cena” za antyizraelskie stanowisko.

O opuszczeniu UNESCO poinformował w czwartek Departament Stanu USA, zaznaczając że „nie było to łatwe”; decyzja wejdzie w życie 31 grudnia.

Czytaj też: Sensacyjna decyzja Trumpa. USA wycofują się z jednej z najważniejszych organizacji międzynarodowych. Mają dość antyizraelskich uprzedzeń

Jak argumentowano, decyzja „odzwierciedla obawy USA w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami”. Amerykański resort dyplomacji podkreślił, że USA będą starały się „angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia (do organizacji – PAP) amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii”.

Szefowa UNESCO Irina Bokowa wyraziła ubolewanie z powodu decyzji USA i nazwała ten krok stratą dla ONZ.

Czytaj też:Panika w Rosji po dotarciu do Polski wojsk USA. Nie zgadniecie, o co oskarżają NATO!

USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje „uznawanymi międzynarodowo atrybutami” państwowości. (PAP)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here