Rosjanie oburzeni. „Amerykanie wtargnęli na nasze terytorium, ukradli i zbezcześcili nasze symbole narodowe! To są wrogie działania”

Prezydent Donald Trump i Prezydent Władimir Putin/ PAP/ Twitter
Prezydent Donald Trump i Prezydent Władimir Putin/ PAP/ Twitter

MSZ Rosji określiło w czwartek jako zbezczeszczenie symboli narodowych zdjęcie w USA flag rosyjskich z budynków zamkniętych we wrześniu obiektów dyplomatycznych – konsulatu generalnego w San Francisco i przedstawicielstwa handlowego w Waszyngtonie.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa na cotygodniowym briefingu oceniła, że władze amerykańskie podjęły wrogie działania w odniesieniu do rosyjskich obiektów dyplomatycznych. Dodała, że Moskwa już wyraziła w tej sprawie stanowczy protest.

Zobacz też: Wolność według lewicy. Bratankowie nie zagrają dla studentów. Po interwencji partii Razem koncert węgierskiego zespołu Hungarica odwołany [WIDEO]

Rzeczniczka MSZ oznajmiła, że Rosja nie zgodziła się na zdjęcie z budynków jej flag państwowych. Oceniła, że przedstawiciele strony amerykańskiej „wtargnęli bez zaproszenia na terytorium rosyjskie” i znajdują się tam obecnie „jako okupanci”.

W czwartek wieczorem ambasada Rosji w USA zamieściła komunikat na Twitterze mówiący o „kradzieży” flag rosyjskich z budynku w San Francisco, gdzie konsulat generalny Rosji został zamknięty 2 września na żądanie USA.

Rosjanie skierowali w tej sprawie protest do strony amerykańskiej i zażądali zwrotu symboliki państwowej. Departament Stanu USA oświadczył, że flagi zostały zdjęte z zachowaniem honorów „z byłych obiektów konsularnych” i są bezpiecznie przechowywane wewnątrz budynków.

Zacharowa zarzuciła w czwartek stronie amerykańskiej dwulicowość i oświadczyła, że przedstawiciele Rosji nie są dopuszczani do budynków.

„W ciągu ostatnich miesięcy całkowicie odebrano dostęp przedstawicielom Rosji do pięciu obiektów stanowiących rosyjską własność dyplomatyczną w USA. W historii stosunków rosyjsko-amerykańskich nie zdarzyło się dotąd nic podobnego” – podkreśliła.

Zapewniła także, że Moskwa będzie pracować nad środkami odwetowymi i zapowiedziała, iż może zostać podjęty „cały pakiet” działań w odpowiedzi na kroki USA.

Zobacz też: Rosyjski agent natychmiastowo wydalony z Polski. To naukowiec. „Inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce”

Stany Zjednoczone zażądały zamknięcia obiektów dyplomatycznych Rosji w San Francisco i Waszyngtonie, a także wynajmowanych pomieszczeń przedstawicielstwa handlowego w Nowym Jorku, w reakcji na redukcję – na żądanie Moskwy – liczby pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA na terenie Rosji.

Z żądaniem ograniczenia personelu amerykańskich placówek do 455 osób MSZ Rosji wystąpiło pod koniec lipca. Krok ten był według Moskwy reakcją na działania USA – wydalenie pod koniec grudnia zeszłego roku 35 dyplomatów rosyjskich i odebranie stronie rosyjskiej dostępu do ośrodków wypoczynkowych dla dyplomatów.

Z kolei wydalenie dyplomatów Amerykanie uzasadniali szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemaną ingerencją służb rosyjskich w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here