Sensacyjna decyzja Trumpa. USA wycofują się z jednej z najważniejszych organizacji międzynarodowych. Mają dość antyizraelskich uprzedzeń

Źródło: unesco.org

Amerykański Departament Stanu wydał sensacyjne oświadczenie, że USA wycofują się z członkostwa w UNESCO – Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Jest to związane z „antyizraelskimi uprzedzeniami” tej organizacji.

Stany Zjednoczone mają wycofać się z organizacji do końca 2018 roku. Później nie będą już jej członkiem, a jedynie obserwatorem.

Ta decyzja nie była łatwa. Odzwierciedla ona zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych opieszałością w przeprowadzeniu fundamentalnej reformy tej organizacji i kontynuacją antyizraelskich uprzedzeń w ramach UNESCO – czytamy oświadczenie Departamentu Stanu.

USA będą starały się „angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia do organizacji amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii„.

Po otrzymaniu oficjalnego powiadomienia od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, jako dyrektor generalna UNESCO chciałabym wyrazić głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA (…)” – oświadczyła Irina Bokowa. Dodała, że krok podjęty przez USA stanowi stratę dla wspólnoty ONZ.

USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku.

Zobacz też: Najbardziej poszukiwana dżihadystka w Wielkiej Brytanii – „Biała Wdowa” nie żyje. Dorwał ją amerykański dron bojowy

Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.

Amerykańskie prawo zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje „uznawanymi międzynarodowo atrybutami” państwowości.

Decyzja Waszyngtonu nieprzypadkowo zbiegła się z nadchodzącymi wyborami nowego szefa UNESCO. Jednym z najpoważniejszych kandydatów do tego stanowiska jest oskarżany o antysemityzm, były katarski minister kultury Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari.

UNESCO to organizacja Narodów Zjednoczonych zajmująca się edukacją, nauką i kulturą. Powstała w 1946 roku w Londynie i zrzesza 195 państw, w tym Polskę.

Zobacz też: Rosjanie oburzeni. „Amerykanie wtargnęli na nasze terytorium, ukradli i zbezcześcili nasze symbole narodowe! To są wrogie działania”

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here