Trump już nie jest najpotężniejszym człowiekiem świata. Nie zgadniecie, kto go zdetronizował

Donald Trump. / Dostawca: PAP/EPA.
Donald Trump. / Dostawca: PAP/EPA.

Przywódca Chin Xi Jinping stał się najpotężniejszym człowiekiem świata, między innymi ze względu na nieskuteczność prezydenta USA Donalda Trumpa – pisze brytyjski tygodnik „Economist”.

Gospodarka Chin jest wciąż mniejsza niż gospodarka USA, a chińska armia, choć szybko „nabiera muskulatury, wypada blado” przy amerykańskiej, ale ekonomia i siły zbrojne to nie wszystko. Trump jest mniej potężnym człowiekiem niż Xi, ponieważ ma „wąskie, transakcyjne podejście do cudzoziemców i wydaje się niezdolny do wdrożenia w kraju swego programu” – pisze „Economist”.

W ocenie tygodnika to, że Xi ma większy wpływ na świat niż prezydent USA, zwiastuje zły obrót rzeczy i „świat powinien się mieć na baczności”.

Czytaj też: Sensacyjne doniesienia zza oceanu! Donald Trump zrezygnuje z funkcji Prezydenta USA jeszcze tej jesieni?!

Prezydent najpotężniejszego kraju świata „jest słabszy w kraju i mniej skuteczny za granicą niż którykolwiek z jego niedawnych poprzedników”; w dużej mierze dlatego, że gardzi „wartościami i sojuszami, które stanowią podbudowę amerykańskich wpływów” – konstatuje „Economist”.

Czytaj też: Trump już nie wysyła Xi Jinpinga na hamburgera do McDonald’s. Przyjął prezydenta Chin z najwyższymi honorami

Tymczasem przywódca największego autorytarnego państwa świata cieszy się szacunkiem, rządzi prawie równie silną ręką jak Mao Zedong, a jego kraj jest kołem zamachowym światowej gospodarki – wylicza tygodnik.

„Economist” prognozuje, że nadchodzący zjazd Komunistycznej Partii Chin, który rozpocznie się 18 października, będzie wielką manifestacją siły chińskiego przywódcy. „Świat powinien zwrócić na to uwagę” – pisze.

Przypomina też, że podczas ostatniego szczytu w Davos Xi obiecał, że będzie promował wolny handel, globalizację i wspierał porozumienie klimatyczne z Paryża. Publiczność była zachwycona. „Przynajmniej – pomyśleli – jedno wielkie mocarstwo chce wspierać to, co słuszne” – konkluduje „Economist”. (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. widać , że chińczyki naprawdę chcą zalać świat .. zaczęli od opłacania dziennikarzy na zachodzie. Oczywiście portal wolnosc24 musi powielić takie bzdury dla bezmózgów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here