Sami do tego doprowadziliśmy. Umierają setki tysięcy ludzi bo bakterie są coraz bardziej odporne na antybiotyki. Co nas czeka?

Foto: pixabay.com

Według prof. Dame Sally Davies wkrótce czka nas prawdziwa tragedia. Jeżeli antybiotyki staną się nieskuteczne będzie można zapomnieć o współczesnej medycynie i wszystkich jej osiągnięciach oraz możliwościach jakie nam daje. Ekspertka zajmuje wysokie stanowisko w brytyjskiej służbie zdrowia.

Jak twierdzi wielu ekspertów oraz lekarzy, odporne na antybiotyki bakterie mogą stanowić znacznie większe zagrożenie niż rak.

Zobacz też: Satelity wywiadowcze dostrzegły niepokojące działania. Korea Północna ostro prowokuje. Uruchomili mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych

Szacunkowo każdego roku na choroby i infekcje spowodowane przez uodpornione bakterie umiera na świecie ok. 700 000 ludzi.

Jeżeli nic się nie zmieni to do 2050 r. w ten sposób życie straci nawet 10 mln osób.

Duży problem stanowi wykrywalność przypadków śmiertelnych spowodowanych przez odporne bakterie. Bliscy zmarłych najczęściej twierdzą, że przyczyną zgonu była zwykła infekcja lub powikłania.

Zobacz też:: Imigranci przywlekli do Europy wirusa chikungunya? Pojawiła się niebezpieczna choroba znana z Afryki

Brytyjscy specjaliści prowadzą już akcję informacyjną. Próbują również przekonać do współpracy europejskie rządy.

Jak twierdzą, działania zapobiegawcze ograniczone tylko to Wielkiej Brytanii nie będą miały sensu. Potrzebne jest akcja o zasięgu globalnym.

Jeżeli antybiotyki staną się bezużyteczne nie będzie możliwe wykonanie wielu, zupełnie normalnych w tej chwili, zabiegów i operacji. Będzie można zapomnieć o przeszczepach, porodach z wykorzystaniem metody cesarskiego cięcia oraz zaawansowanej chirurgii.

Zobacz też: Zdradzamy jak zadbać o wątrobę i uchronić się przed chorobami

Powodem wykształcania się nowych szczepów bakterii jest nadużywanie antybiotyków. Problem dotyczy niemal wszystkich społeczeństw w państwach rozwiniętych.

Prof. Davies stwierdziła, że w Zjednoczonym królestwie, co czwarta recepta na antybiotyk jest wydawana bez powodu. Co gorsza w innych państwach cała kwestia wygląda jeszcze gorzej.