Najwięcej pieniędzy na wojsko w najnowszej historii Polski. Zobacz, ile. Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda w czołgu. / fot. Twitter/prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, która stopniowo zwiększa wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB. Prawdopodobnie będzie to oznaczało, że dofinansowanie na wojsko po raz pierwszy przekroczy 40 mld zł. Ustawa ponadto ustala liczebność sił zbrojnych na 200 tys., wliczając w to Wojska Obrony Terytorialnej.

Uchwalona we wrześniu ustawa przewiduje, że udział wydatków na obronność ma w 2018 r. wynieść co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo w 2030 r. – do minimum 2,5 proc. PKB. Zmienia się też sposób wyliczania kwoty budżetu obronnego, odnosząc go do PKB z roku bieżącego, a nie poprzedniego.

Przeczytaj również: Bombowce strategiczne USA gotowe do startu 24 godziny na dobę z bombami jądrowymi na pokładzie. „Pierwszy raz od zimnej wojny”. Tym razem celem jest Korea

Nowelizacja przewiduje też, że w wojsku będzie do 200 tys. żołnierzy, limit etatów żołnierzy zawodowych wyniesie 150 tys., 50 tysięcy stanowisk nowelizacja przewiduje dla żołnierzy obrony terytorialnej.

źródło: PAP

PRZECZYTAJ: Mróz chwyci już we wtorek. Zobacz gdzie. „Ochłodzenie głębsze, niż przewidywały prognozy pogody”. Ale będzie też trochę słońca

Przeczytaj koniecznie: Tak ZUS zaniża emerytury. Setki tysięcy ludzi tracą pieniądze

Czytaj koniecznie: Koniec świata! Kwaśniewski chwali PiS. Zobacz za co

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here