Rosja odpaliła międzykontynentalne rakiety balistyczne. Białoruś testowała wyrzutnie rakietowe. Połowa Polski jest w ich zasięgu

Prezydent Rosji Putin i prezydent Białorusi Łukaszenka fot. Wikipedia CC 4.0 autor: kremlin.ru
Prezydent Rosji Putin i prezydent Białorusi Łukaszenka fot. Wikipedia CC 4.0 autor: kremlin.ru

W ramach ćwiczeń rosyjskich strategicznych sił nuklearnych wystrzelono w czwartek jeden międzykontynentalny pocisk balistyczny bazowania lądowego i trzy takie pociski z okrętów podwodnych – poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Białoruś przeprowadziła w czwartek udane testy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Polonez. Po modernizacji ich zasięg zwiększył się do 300 km – poinformowało białoruskie ministerstwo obrony.

„Siły bojowe strategicznych wojsk rakietowych wystrzeliły z państwowego doświadczalnego kosmodromu Plesieck (w obwodzie archangielskim) międzykontynentalny pocisk balistyczny Topol na poligon Kura (na Kamczatce). Z atomowego okrętu podwodnego Floty Pacyfiku na akwenie Morza Ochockiego oddano salwę dwóch pocisków balistycznych na poligon Czyża w obwodzie archangielskim, a z akwenu Morza Barentsa atomowy okręt podwodny Floty Północnej wystrzelił pocisk balistyczny na poligon Kura” – podał resort obrony Federacji Rosyjskiej.

Zobacz też: IPN mocno odpowiada Juszczence: „UPA to ludobójcy, mordercy bezbronnych kobiet, starców i dzieci, ukształtowani na nazistowskiej ideologii”

Ponadto startujące z baz Ukrainka, Engels i Szajkowka bombowce Tu-160, Tu-95MS i Tu-22M3 wystrzeliły pociski manewrujące na cele naziemne na poligonach Kura, Pemboj w Republice Komi i Terekta w Kazachstanie.

„Zadania szkoleniowe zostały w pełni wykonane, wszystkie ćwiczebne cele zniszczono” – zaznaczyło ministerstwo obrony.

Białoruś także przeprowadziła w czwartek udane testy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Polonez. Po modernizacji ich zasięg zwiększył się do 300 km – poinformowało białoruskie ministerstwo obrony.

Testy przeprowadzono w obwodzie homelskim.

„Doskonałe rezultaty potwierdziły unikalne możliwości tej broni z zastosowaniem nowego pocisku o zwiększonym zasięgu” – głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej resortu obrony Białorusi.

Jego autorzy dodają, że testy przeprowadzono w niezamieszkanych i słabo zaludnionych terenach.

Jak czytamy w komunikacie, pociski trafiły w wyznaczone cele, a testy potwierdziły, że zmodernizowany system rakietowy może razić cele w promieniu 300 km.

Zobacz też: Ironia losu. Promowała bezpieczną jazdę na motocyklach. Zginęła w tragicznym wypadku na swoim jednośladzie [VIDEO]

W przyszłości planowane jest wprowadzenie nowych rakiet do białoruskiej armii. Wyrzutnie rakietowe Polonez o zasięgu do 200 km są na uzbrojeniu sił zbrojnych tego kraju od 2016 r.

Białoruskie wyrzutnie, skonstruowane we współpracy z Chinami, po raz pierwszy zaprezentowano w 2015 r.

Według portalu Biełorusskije Nowosti Polonezy mogą trafić na eksport, a zainteresowany ich kupnem jest Azerbejdżan. (PAP)

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here