Rafał Wójcikowski – wspomnienie

Reklama / Advertisement

Rafał Wójcikowski jeden z najlepszych i najbardziej wolnościowych posłów tej kadencji Sejmu zginął w tragicznym wypadku 19 stycznia 2017 roku. Parlamentarzystą został półtora roku wcześniej, uzyskując niecałe 10 tysięcy głosów, jako kandydat KWW Kukiz’15.

Do wypadku, w którym zginął poseł, i którym ciągle zajmuje się prokuratura, doszło w styczniu w województwie Łódzkim. Wójcikowski jechał wówczas do Warszawy.

Rafał Wójcikowski z wykształcenia był ekonomistą, ukończył Uniwersytet Łódzki, gdzie w 2000 roku obronił doktorat. Później został wykładowcą akademickim, oprócz UŁ, pracował też na Politechnice w tym samym mieście.

Wójcikowski od wielu lat był aktywny społecznie. Od lat współpracował ze stowarzyszeniem KoLiber, później także Fundacją Republikańską.

W wyborach ogólnopolskich startował po raz pierwszy w 2009 roku, wówczas nieskutecznie próbował zostać unioposłem. W 2015 roku kandydował jako kandydat Kukiz’15 do Sejmu – tym razem z pozytywnym skutkiem.

Wójcikowski w swojej pracy parlamentarnej był bardzo aktywny – tak wspominają go klubowi koledzy, a często także skuteczny. Dwukrotnie udało mu się przekonać Prawo i Sprawiedliwość do poparcia poprawek opozycji.

Zasłynął przede wszystkim wystąpieniem, w którym, jak pisało wielu internautów, „zmasakrował” rządowy program „500 plus”. Wówczas wystąpił w koszulce „Entliczek, pentliczek – czerwony stoliczek” nawiązującej do rocznicy Okrągłego Stołu.

Reklama / Advertisement