Niemcy mają zapłacić odszkodowanie za zbrodnie wojenne. 6 milionów euro za śmierć 128 cywilów

Angela Merkel fot. PAP/EPA
Angela Merkel fot. PAP/EPA

Włoski sąd w Sulmonie w regionie Abruzja orzekł, że niemieckie państwo ma zapłacić ponad 6 milionów euro odszkodowania za zbrodnię wojenną w Roccaraso.

Z pozwem wystąpiły rodziny pomordowanych. W listopadzie 1943 roku w Roccarasso niemieccy żołnierze zabili 128 osób. W orzeczeniu napisano, że zbrodni dopuściło się dowództwo wojsk niemieckich w strefie przyfrontowej, by pozbyć się włoskich cywilów.

Włoski sąd uznał, że obecne Niemcy są prawnym spadkobiercą Trzeciej Rzeszy. Nakazał władzom w Berlinie wypłacenie odszkodowania krewnym ofiar oraz samej gminie Roccaraso. To wyrok pierwszej instancji.

W przeszłości we Włoszech zapadło kilka podobnych wyroków. Podobnie jak w Sulmonie orzekły m.in. sądy we Florencji, Bolonii i Ascoli Piceno. Dwa z tych orzeczeń potwierdził włoski Sąd Kasacyjny.

Jednak Niemcy nie zapłaciły zasądzonych odszkodowań tłumacząc, że Włochy podpisały w 1961 roku porozumienie, w którym uznały tą kwestię za zakończoną. Strona niemiecka twierdzi też, że jedno państwo nie może występować do sądu przeciwko drugiemu. (IAR)

Czytaj też: W Berlinie zbudowali plac zabaw z meczetem. „Pozwala nawiązać lepsze stosunki z migrantami” [WIDEO]


Czytaj też: Znajomi ujawnili kim był mężczyzna, który podpalił się pod Pałacem Kultury. To trener biznesu z wieloletnim doświadczeniem


Czytaj też: Transfer dokonany. Wolność w Sejmie! Jarosław Wilk pierwszym posłem partii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here