Brawo! Polska minister stawia sprawę jasno: „Chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu i nie mógł sam blokować kont i treści”

Minister cyfryzacji chce, by Facebook podlegał polskiemu prawu
Minister cyfryzacji chce, by Facebook podlegał polskiemu prawu/ Twitter

Chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu i nie mógł sam blokować kont i zamieszczanych tam treści – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodaje, że po zmianach prawnych, to sami użytkownicy mieliby zgłaszać hejt i fake newsy w internecie.

Streżyńska potwierdza w rozmowie z „GW”, że chce, by po nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną portal społecznościowy Facebook podlegał polskiemu prawu. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań – to zgodne i z prawem polskim i międzynarodowym – przekonuje szefowa resortu cyfryzacji.

Czytaj też: Wojna coraz bliżej? Mocne słowa Trumpa: „USA są gotowe użyć pełnego zakresu możliwości militarnych przeciwko Pjongjangowi”

Przyznaje ponadto, że po ewentualnych zmianach w prawie, Facebook nie mógłby, tak jak to ma miejsce obecnie, sam blokować pewnych kont i treści, które zamieszczają ich właściciele.

– To nie będzie nic dziwnego, bo jako właściciele profili i zarazem użytkownicy globalnych serwisów w dużej skali wykorzystujemy media społecznościowe do kontaktów z innymi ludźmi – podkreśla Streżyńska.

Według niej nowe prawo miałoby regulować też kwestie związane z mową nienawiści, przy zapewnieniu jednak prawa do dysponowania przez użytkownika własnym profilem.

– Oddajemy władzę w ręce użytkowników, czyli to użytkownicy zgłaszają hejt, gdy czują naruszenie swoich dóbr osobistych, bo hejt to często zniesławienie czy obelga, potwarz – mówi Streżyńska.

Zgłaszają też fake newsy, gdy czują zagrożenie w sprawie otrzymywania wiarygodnych informacji – dodaje.

Pytana, kto będzie decydował, co jest „fake newsem”, minister odpowiada: „klient ma decydować o tym, czy czuje się zagrożony i czy jego interes został naruszony”.

Dodaje, że kwestie prawdziwości zamieszczanych informacji miałby rozstrzygać sąd. Sąd, a nie organ państwa, bo organy państwa mają naturalną tendencję do upolityczniania się – zaznacza szefowa MC.

Zaproponowaliśmy ministrowi sprawiedliwości rozwiązanie w postaci sądów 24-godzinnych, bo natura internetu nie znosi dłuższych przerw w byciu online. I po początkowych problemach z uzyskaniem zgody, bo to wiąże się reorganizacją sądownictwa i przeznaczeniem specjalnych sądów do tego celu, teraz mamy wsparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości – podkreśla Streżyńska.

Według niej resort Ziobry „doszedł do wniosku, że to dobra, obiektywna ścieżka, bo sędziowie są niezawiśli„.

Przeczytaj też: Wielka sensacja! Bohaterowie odnalezieni? „Wierzymy, że wydobyliśmy generała Nila, rotmistrza Pileckiego. Czekamy na identyfikację”

rmf24/ PAP/ Wolność24