Niewiarygodne odkrycie! Ten kamyk po oczyszczeniu sprawił, że trzeba na nowo napisać podręczniki historii [GALERIA]

Nieoczyszczona pieczęć

Wiosną 2016 roku w południowej Grecji, w pobliżu starożytnego miasta Pylos na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Peloponeskiego, odkryto nienaruszony grób wojownika lub kapłana sprzed 3 500 lat. To co w nim znaleziono zadziwiło świat.

Po prawie dwóch latach eksploracji grobu, z którego wydobyto liczne artefakty w postaci m.in. naszyjników czy sygnetów ze złota, natrafiono na jedno z najwspanialszych odkryć w historii.

Zobacz też: Wkrótce nie usłyszysz już szelestu pieniędzy. Od 2019 roku rząd chce mieć jeszcze większą kontrolę nad naszymi finansami

Mały, 36 milimetrowy kamyk, wyglądał początkowo niepozornie.

Ponad rok zajęło naukowcom oczyszczenie znaleziska. Kamyk okazał się pieczęcią z agatu.

Wzór, który na nim się ukazał, zadziwił swoimi detalami i precyzją wykonania badaczy na całym świecie.

Miniaturowe arcydzieło przedstawia zwycięskiego wojownika, który pokonawszy jednego przeciwnika leżącego już u jego stóp, zwraca się teraz ku innemu, o wiele groźniejszemu wojownikowi z tarczą i włócznią.

Bohater wbija mu miecz prosto w szyję, co z pewnością jest ostatecznym i śmiertelnym ciosem.

Scena ta przywołuje zapewne legendy opisane w „Iliadzie” Homera, wielką wojnę pomiędzy Trojanami a Achajami czyli Mykeńczykami.

Oczyszczona pieczęć z agatu.

Naukowców zadziwia przede wszystkim precyzja wykonania pieczęci. Kamień ma jedynie 36 milimetrów długości a niektóre detale są mniejsze niż pół milimetra!

Naukowcy z Uniwersytetu Cincinati zajmujący się znaleziskiem twierdzą, że jest to najwspanialsze dzieło sztuki gliptycznej z epoki brązu.

„Fascynujące jest to, że prezentacja ludzkiego ciała jest na takim poziomie szczegółowości, którego nie można odnaleźć aż do klasycznego okresu sztuki greckiej 1000 lat później” – wyjaśnił prof. Jack Davis.

„Wygląda na to, że Mykeńczycy wytwarzali sztukę, której nikt do tej pory nie przypuszczał, że są w stanie wyprodukować. To spektakularne znalezisko” – podkreśla Davies.

Wiele szczegółów pieczęci można dostrzec jedynie za pomocą powiększających przyrządów optycznych.

Z pewnością była to bardzo cenna rzecz w tamtym czasie. Spoczywający w grobowcu wojownik musiał być ważną postacią.

Umiejętności twórcy tej pieczęci są niezrównane, przewyższają wszystko co do tej pory odkryto w świecie minojskim i mykeńskim.

I chodzi tu nie tylko o umiejętności rzemieślnicze ale o odworowanie postaci, o szczegóły anatomiczne i wrażenie trójwymiarowości.

Poniżej galeria pieczęci – kliknij aby powiększyć.

„Ta pieczęć powinna być prezentowana we wszystkich podręcznikach historii i sztuki bo zmieni sposób, w jaki do tej pory była postrzegana sztuka starożytna” – powiedziała Sharon Stocker, archeolog kierująca pracami wykopaliskowymi.

Źródło: magazine.uc.edu

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here