Prehistoryczny rekin kobra wyłowiony u wybrzeży Portugalii. Stwór o 300 zębach żył w czasach dinozaurów [VIDEO]

rekin_pradawny_Portugalia
Chlamydoselachus anguineus

W okolicach portugalskiego Algarve wyłowiono niezwykły gatunek rekina z rodziny płaszczakowatych. To prawdziwa wodna „skamielina”, krewny gatunku, który pływał w morzach w czasach dinozaurów.

Chlamydoselachus anguineus to prehistoryczny gatunek rekina.Jeden z takich rekinów o długości 1,5 m został wyłowiony z morza w okolicach portugalskiego Algarve. Rekin kobra złapany został przez śledczych Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) i określany jest jako „żywa skamielina”.

Złapany rekin jest blisko spokrewniony z wymarłymi gatunkami kopalnymi. Ma on ogromną szczękę, w której znajduje się 300 zębów w 25 rzędach.

Rekin posiada rzędy cienkich, mocno zaostrzonych zębów, które skierowane są do wewnątrz. Dzięki temu mogą złapać zwierzęta dużych rozmiarów, które po złapaniu nie są w stanie się już wydostać. Jego zęby przypominają ząb kobry i stąd nazywany jest „rekinem kobrą – powiedziała w rozmowie z „Correio da manha” Margarida Castro z Uniwersytetu w Algarve.

Specyficzne uzębienie Chlamydoselachus anguineus pozwala mu na szybkie i efektywne polowanie na ośmiornice, ryby, a nawet inne rekiny.

Zobacz też: Chleb z Czarnobyla. Zaskakujący projekt brytyjskiego naukowca może wejść w życie [MAPA]

Rekina nazwano „żywą skamieliną”. Jego krewniacy występowali już 80 mln lat temu, co czyni go jednym z najstarszych żyjących gatunków. Ryba, przypominająca kształtem węża jest mało znana, z racji tego, że spotykana jest w wodach na dużych głębokościach – od 120 do 1500 metrów i rzadko pojawia się bliżej powierzchni wody. Żyje w Atlantyku, oraz u wybrzeży Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

Rekin nazywany jest podwodnym potworem i uważa się, że zwierzęta te mogły dać początek opowieściom marynarzy o legendarnych wężach morskich.

Zobacz też: Pierwszy od 10 lat tak wielki pokaz siły amerykańskiej marynarki. Reagan, Roosevelt i Nimitz w pobliżu Półwyspu Koreańskiego [VIDEO]

5 KOMENTARZE

  1. Na świecie samych roślin jest około 400000 gatunków. Ewolucjoniści zauważyli że w krótkim okresie czasu do przemian gatunkowych nie dochodzi dlatego mamy te miliony lat. Oprócz tak długiego czasu na ewolucję potrzebna jest też ścisła izolacja np. danej rośliny by mogła się przeistoczyć w inną. A to jest po prostu na tak małej ziemi nie możliwe. Tak zwane żywe skamieniałości to następne potwierdzenie że kiedyś różnorodność gatunkowa była większa . Czyli wymarłe gatunki żyły w tym samym czasie co gatunki żyjące obecnie. Tylko Kreacjonizm jest logicznym wytłumaczeniem początków życia na Ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here