UWAGA! Wyrzuć te leki lub oddaj w aptece. Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że serie popularnej Etopiryny i Amolu zawierają szkodliwe substancje

Popularna seria leków Etopiryna i Amol mają zostać natychmiast wycofane ze sprzedaży. Możesz je wyrzucić lub zwrócić w aptece, zdj. pixabay
Popularna seria leków Etopiryna i Amol mają zostać natychmiast wycofane ze sprzedaży. Możesz je wyrzucić lub zwrócić w aptece, zdj. pixabay

Wczoraj Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu dwóch popularnych leków, Etopiryny i Amolu. Chodzi o określoną serię tych leków, które Polacy często mają w swoich domowych apteczkach.

Rozporządzenie dotyczy leku Etopiryna Extra o numerze seryjnym 11116 i dacie ważności 30.11.2019 oraz Amol o numerze seryjnym 284523 z datą ważności do 10.2018 roku.

Etopiryna to lek stosowany w zwalczaniu dolegliwości bólowych, i jest produkowana przez Zakłady Farmaceutyczna POLPHARMA S.A.

Czytaj także: Zabiją polskie hodowle i każą obowiązkowo znakować i rejestrować psy. Nowa ustawa w Sejmie

Podmiotem odpowiedzialnym zaś za płyn Amol jest Takeda Pharma Sp. z o.o.

Lek ten stosuje się w zwalczaniu niestrawności, bólów mięśni i głowy, a także zewnętrznie w przypadku śladów po ukoszeniach owadów.

GIS nadał swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Leki o wskazanej serii należy wyrzucić lub można zwrócić w aptece.

Czytaj także: Tragedia pod Częstochową. Dwulatek wyrzucony przez matkę z okna w stanie ciężkim. Kobieta na obserwacji psychiatrycznej

Przyczyną podjętej przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny decyzji o wycofaniu jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru zawartość mieszaniny olejków wyrażonej jako aldehyd cynamonowy.

źródło: gis.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here