Wielki eksporter jabłek stał się importerem. Zgadnijcie, o kogo chodzi

Jabłka. Foto: pixabay

Tak tak – tam w lustrze
To niestety ja.

Tak mogłoby sobie zaśpiewać Ministerstwo Rolnictwa. Dlaczego? Poniżej.

Polska z kraju wielkiego eksportu jabłek i produktów wytwarzanych z jabłek stała się importerem soku jabłkowego, w bardzo krótkim czasie. Straciliśmy pozycje w świecie i poniekąd renomę, ponieważ teraz musimy kupować towar z rynku, o który intensywnie walczyliśmy.

Czytaj też: Skończyło się cenowe eldorado na jabłka. W tym roku zapłacimy drożej

Polska po szlabanie, jaki ustawili Rosjanie na eksport polskich jabłek i została z ogromnymi ilościami tego owocu. Próbowała sprzedać ten towar na chińskim rynku. Chińczycy, najwięksi producenci jabłek na świecie, nie kwapili się z otwarciem swojego rynku. Batalia trwała kilkanaście miesięcy i dopiero niedawno wydali zgodę na import polskich jabłek.

Teraz jednak jest to musztarda po obiedzie. Polska po kilku latach dobrych i bardzo dobrych zbiorach, w tym roku ma ogromny spadek w ilości zebranych jabłek.

Tegoroczna produkcja jabłek jest o połowę mniejsza niż w zeszłym roku, na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych.

W efekcie Polska z eksportera jabłkowego soku, jednego z największych na świecie, stała się importerem. Teraz ku pewnemu zdumieniu i zapewne zadowoleniu Chińczyków nie sprzedaje, ale kupuje ten sok z Chin.

Czytaj też: Skończyło się cenowe eldorado na jabłka. W tym roku zapłacimy drożej

Kryzys z jabłkami dotknął jednak nie tylko Polskę, ale Europę.

„W związku z problemami na rynku jabłek, ten rok – zarówno w Polsce, jak i u innych unijnych producentów – jest inny. Od lipca do września kraje UE zaimportowały z Chin 9,6 tys. ton koncentratu, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej” – wynika z analizy AgroNawigatora.

To ma przełożenie na ceny. W ubiegłym miesiącu cena polskiego zagęszczonego soku jabłkowego była dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Źródło: TVP Info

Reklama / Advertisement

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here