500 rocznica ślubu króla Zygmunta Starego i księżniczki Bony.

Król Zygmunt Stary i królowa Bona - fragment obrazu fot. domena publiczna autor: Jan Matejko

Uczta w sali Bony Sforzy na zamku w Bari w Apulii uświetniła przypadającą w środę 500. rocznicę ślubu księżnej z królem Zygmuntem I Starym. Uroczyste przyjęcie odbyło się w ramach tygodnia polskiej kultury poświęconego królowej Polski, księżnej Bari.

Na zamku w Bari Bona Sforza mieszkała po powrocie z Polski, tam też umarła.

Potężne mury normańsko-szwabskiej budowli w szczególny sposób związane są z postacią Bony Sforzy, która zamek rozbudowała – podkreślano podczas uczty.

Czytaj też: IPN o fenomenie Piłsudskiego

Zaproszono na nią władze uniwersytetu w Bari z jej rektorem Antonio Uricchio. Obecni byli reprezentanci stowarzyszeń z Bari, studenci polonistyki oraz organizatorzy polskiego tygodnia – przedstawiciele Instytutu Polskiego w Rzymie, włosko-polskiego stowarzyszenia z regionu Apulia oraz ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej z Wiecznego Miasta.

Potrawy na ucztę przygotowali uczniowie i nauczyciele szkoły hotelarsko-gastronomicznej z Bari.

Czytaj też: Niepokojące wyznanie premier Szydło. „Różne siły, lobby, próbują mieszać.” Czy polskim rządem manipulują siły zewnętrzne?

„Menu na ucztę opracowaliśmy bardzo skrupulatnie, wybierając różne dania łączące nasze obecne lokalne specjały z tradycjami z epoki” – wyjaśnił w rozmowie z PAP Mino Ortenzio, wykładowca szkoły. Podkreślił, że prace nad ośmioma daniami trwały dwa dni. Kilka tygodni, jak dodał, trwało planowanie tego wydarzenia, wyjątkowego również dla jego szkoły.

W menu był między innymi klasyczny makaron z Apulii, orecchiette z warzywami, pieczeń cielęca, schab z grzybami. Na deser podano tradycyjne ciasteczka apulijskie oraz biszkopt migdałowy z sosem z owoców leśnych.

Na ucztę zaproszeni zostali członkowie miejscowej grupy historycznej w strojach z epoki renesansu.

Z Bari Sylwia Wysocka(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here