Komisja Europejska skierowała sprawę przeciw Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunały Sprawiedliwość UE. Powodem jest odmowa przyjęcia uchodźców. W identycznej sytuacji znajdują się również Czechy oraz Węgry. Mimo wygaśnięcia programu relokacji uchodźców, KE zdecydowała się na kontynuowanie postępowania. Polsce grożą olbrzymie kary finansowe.

Według europejskich urzędników trzy europejskie rządy dopuściły się złamania unijnego prawa. Chodzi o Warszawę. Pragę i Budapeszt. Unia chciałaby, każde z państw przyjęło uchodźców przebywających w obozach na ternie Grecji i Włoch.

Od wielu miesięcy, między Brukselą i Warszawą trwała wymiana listów w sprawie relokacji. Rząd Beaty Szydło argumentował, że uchodźcy nie mogą trafić do Polski ze względów bezpieczeństwa. Podobne argumenty wysuwali Węgrzy i Czesi.

PRZECZYTAJ: Australia legalizuje homoseksualne małżeństwa. Ile jest już takich krajów? [MAPA]

Komisja Europejska uznała jednak, że Polska powinna, zgodnie z wcześniejszą deklaracją, przyjąć ludzi z Włoch i Grecji. Warszawa próbowała przekonać Brukselę, że decyzja o wpuszczeniu do kraju uchodźców leży w gestii rządu, a nie instytucji unijnych.

Postępowanie w Trybunale Sprawiedliwości UE może trwać nawet kilka lat. Niemniej jednak Bruksela uzyskała nowe narzędzie nacisku na nasz kraj. Co więcej, jeżeli sędziowie zdecydują, że Polska złamała unijne prawo, czekają nas olbrzymie kary lub zgoda na relokację uchodźców.


Czytaj też: Nocny nalot służb na wielki nielegalny bazar fałszywych towarów. „Przejęto towar za 60 mln zł, właściciele uciekali w popłochu”. Największa akcja w historii Wólki Kosowskiej [VIDEO]

Źródło: PAP/interia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here