Konsul RP w Izraelu: „W Jerozolimie na razie jest spokojnie. Ale są obawy, że to się zmieni”

Polski konsul honorowy Zeev Baran i Jerozolima/foto: YT/pixabay

Zeev Baran konsul honorowy Rzeczpospolitej w Izraelu udzielił wywiadu stacji RMF FM. Uważa, że sytuacja jest w tym momencie spokojna, ale wszystko może się zmienić. Stwierdził, że zmiany polityczne to aktualnie najbardziej palący temat w kraju.

Zapytany, czy w Jerozolimie da się wyczuć jakieś obawy, odpowiedział, że ludzie żyją normalnie. Miasto jest dobrze zabezpieczone i chronione. Nie ma więc powodów do odwoływania zaplanowanej wizyty.

ZOBACZ: Najnowocześniejszy myśliwiec świata rozpada się w powietrzu? Duma amerykańskiego lotnictwa ma kłopoty [VIDEO]

Według konsula Polacy mogą spokojnie odwiedzać święte miejsca na terenie Jerozolimy. Nigdy nie było z tym problemów. Polaków nie dotknęły również zamach i niepokoje uliczne. Dodał, że miasto wygląda i zachowuje się tak jak kilka lat temu.

Reporter RMF FM zapytał, czy ludzie w Jerozolimie żyją najnowszymi wydarzeniami. Baran odparł, że jest to główny temat rozmów. Jego zdaniem ludzie podchodzą do zmian ze spokojem, który wynika z przyzwyczajenia do trawiącego kraj wieloletniego konfliktu.

SPRAWDŹ: Brytyjski rząd kazał wyeliminować własnych obywateli podejrzanych o kontakty z ISIS. „Licencja na zabijanie”. Szokujące wyznanie ministra

Polska wzorem innych państw UE, z wyjątkiem Czech, w dalszym ciągu za stolicę uznaje Tel Awiw. Ma to najprawdopodobniej związek z intratnymi kontraktami podpisanymi przez nasz kraj z państwami Zatoki Perskiej. Podążanie drogą Waszyngtonu byłoby zwyczajnie niekorzystne.

Wygląda na to, że sytuacja w Izraelu jest wciąż stabilna. Jednakże, wobec decyzji Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, w mieście mogą wkrótce wybuchnąć walki uliczne.

PRZECZYTAJ: Pilne spotkanie u prezydenta. O czym będą rozmawiać Duda, Kaczyński i Szydło?

Hamas i OWP zapowiedziały, że nie zaakceptują decyzji Białego Domu i wezmą odwet na obywatelach USA. Celem mają być również mieszkańcy Izraela.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Świat ostro krytykuje decyzję Trumpa. „Jerozolima jest jak iskra na beczce prochu”. Ale jego decyzję poparło sąsiadujące z Polską państwo

Coraz więcej państw wyraża krytykę. Chiny i Kanada ogłosiły, że zatrzymają swoje misje dyplomatyczne w Tel-Awiwie.

ZOBACZ: Obłuda amerykańskich demokratów. Krytykują Trumpa za to, czego sami żądali

Źródło: rmf24.pl

1 KOMENTARZ

  1. w Jerozolimie juz niejednokrotnie latali debile z trumnami w powietrzu i co? i nic , polatali, kilka wybuchow i cicho bylo. Najwiecej zamieszania w tym temacie robia media i to te najgorsze -ideologiczne czerwone, lewackie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here