Ortodoksyjnym Żydom w Izraelu grozi nędza. „Ze względów religijnych nie chcą przyjmować nowych banknotów”

ortodoksi
Ortodoksyjni Żydzi/ fot. twitter

Wprowadzone do obiegu pod koniec listopada nowe izraelskie banknoty nie spodobały się ortodoksyjnej społeczności w tym kraju.

Ultrareligijni Żydzi odmawiają przyjmowania nowych banknotów o nominałach 20 i 100 szekli na których umieszczono portrety poetek Rachel Bluwstein i Leah Goldberg. Twierdzą, że biorąc je do rąk łamią zakaz dotykania innych kobiet i patrzenia na nie.

Ponieważ nominały 20 i 100 szekli są bardzo popularne w Izraelu (ich wartość odpowiada mniej więcej 20 i 100 złotym) ortodoksi w ten czy inny sposób muszą miec z nimi do czynienia. Aby mieć pieniądze i jednocześnie być w zgodzie z własnym sumieniem zamazują portrety poetek lub przekreślają je. Są też jednak tacy, którzy odmawiają przyjmowania takich banknotów w sklepach i żądają wydania ich starszej wersji. Nie chcą też wyjmować takich pieniędzy z bankomatów.

Poniżej kontrowersyjne banknoty:

fot. wikimedia commons

Czytaj też: YouTube właśnie ocenzurowało spot polskiego rządu. Dotyczy oczywiście nachodźców. Możesz go u nas zobaczyć [VIDEO]

Czytaj też: Pedofil zlinczowany przez wściekłe matki. „Zakradł się do sypialni 10-letniej dziewczynki” [VIDEO]

6 KOMENTARZE

  1. Mnie też nie podobają się nowe polskie blade belkobanknoty z popieprzonymi eurokropkami, ale afery z tego powodu nie robię. Nie podoba się, to niech nie biorą, tylko… żyd nie weźmie pieniędzy?

  2. Ciekawe co zrobią lewacy: potępią Żydów i zostaną antysemitnikami, czy nie potępią i zostaną szowinistami. No, iście diabelski wybór 😈😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here