Pokłosie chamskiego zachowania Rafała Grupińskiego. SDP: „To utrudnianie pracy dziennikarzy”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzy, odwołując się przy tym do zachowania posła PO Rafała Grupińskiego w czasie rozmowy z dziennikarzem TVP Info. Grupiński miał próbować wyszarpnąć dziennikarzowi mikrofon.

„Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanowczo protestuje przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzy podczas wykonywania ich zawodowych obowiązków, czego przykładem jest zachowanie przewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafała Grupińskiego w trakcie udzielania odpowiedzi dziennikarzowi TVP Info Łukaszowi Sitkowi 6 grudnia 2017 w gmachu Sejmu” – poinformowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w komunikacie przesłanym w czwartek.

Jak podaje CMWP SDP, Grupiński „próbował wyszarpnąć dziennikarzowi mikrofon, nie chcąc odpowiedzieć na jego pytania dotyczące ujawnionego przez media (portal niezależna.pl) nagrania filmowego, na którym widać spotkanie sędziów z politykami PO (w tym p. Rafała Grupińskiego), co poddaje w wątpliwość wymaganą od sędziów apolityczność”.

Więcej o zachowaniu Grupińskiego tutaj: Nerwy poniosły. Poseł Grupiński z PO wyrywa mikrofon reporterowi TVP. „Zadał niewygodne pytanie” [VIDEO]

Według CMWP SDP, szczególnego znaczenia nadaje rozmowie moment, w jakim doszło do nagrania. Jak podkreślono, było to w Sejmie, „w czasie bardzo istotnej z punktu widzenia funkcjonowania państwa debaty nad rządowymi projektami ustaw o KRS i SN”.

„Bez względu na ocenę metod pracy zawodowej reportera TVP Info, zachowanie parlamentarzysty było skandaliczne, ponieważ fizyczne ataki na dziennikarzy są w każdym przypadku naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa” – zaznaczono w komunikacie.

Według Centrum Monitoringu Wolności Prasy, w celu uzyskania informacji, dziennikarz „ma prawo zadawać przedstawicielowi władzy publicznej pytania w sposób, jaki uznaje za skuteczny, szczególnie w sytuacji, w której polityk unika odpowiedzi na ważne z punktu widzenia interesu społecznego pytania”.

CMWP SDP apeluje, „by bezpieczeństwo pracy osób relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, stało się przedmiotem szczególnej troski wszystkich stron politycznego konfliktu w naszym kraju”.

Do czasu nadania tej depeszy, nie uzyskała komentarza posła Grupińskiego.

Zobacz: „Perfect storm”. Burza stulecia nad Australią. Niesamowite nagranie szalejących żywiołów [VIDEO]

Źródło: PAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here