Schulz oskarża Polskę i Węgry. „Chcą zniszczyć Unię Europejską”

Szef SPD Martin Schulz. Foto: PAP/EPA
Foto: PAP/EPA

Przewodniczący SPD Martin Schulz ostrzegł w czwartek na zjeździe swej partii w Berlinie przed wzrostem znaczenia w Europie sił prawicowych i „ultranacjonalistycznych”, które chcą – jego zdaniem – zniszczyć Europę.

-„W najbliższych latach rozstrzygnie się przyszłość Unii Europejskiej” – powiedział Schulz podczas zjazdu SPD w Berlinie, który ma zdecydować o tym, czy socjaldemokraci podejmą rozmowy z chadeckim blokiem kanclerz Angeli Merkel o koalicji rządowej, czy też pozostaną w opozycji.

Czytaj też: Świat ostro krytykuje decyzję Trumpa. „Jerozolima jest jak iskra na beczce prochu”. Ale jego decyzję poparło sąsiadujące z Polską państwo

-„Jesteśmy świadkami wzrostu znaczenia sił, które najchętniej zniszczyłyby Europę” – podkreślił szef SPD.

-„Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce: nasze wspólne wartości są tam systematyczne podkopywane, a Unia (Europejska) jest niezdolna do przeciwstawienia się temu.”

-„Popatrzcie na Węgry. Ten kraj nie tylko odmówił nam solidarności w kryzysie uchodźczym, ale zawiera też daleko idące umowy z Chinami i oddala się coraz bardziej od europejskiej wspólnoty” – mówił niemiecki polityk.

Schulz wspomniał wyniki wyborów w Holandii, Francji, Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie partie prawicowe uzyskały dobre rezultaty.

„Prawica i ultranacjonaliści, którzy nie mają nic wspólnego z naszymi wyobrażeniami o wolnym i otwartym społeczeństwie, a najchętniej odizolowaliby swoje kraje, i którzy walczą o świat wczorajszy, wszędzie się umacniają” – ocenił.

-„Jeśli nie zmienimy kursu, jeśli nie wzmocnimy Europy konkretnymi działaniami, to te siły zwyciężą” – mówił szef SPD. „Musimy zorientować się, jak znaleźć rozwiązania prowadzące do innej, lepszej Europy” – oświadczył.

Schulz zaapelował do uczestników zjazdu o wyrażenie zgody na podjęcie rozmów o koalicji rządowej z chadeckim blokiem Merkel.

W zaproponowanej przez partyjny zarząd uchwale, która zostanie poddana pod głosowanie, SPD opowiada się za rozpoczęciem rozmów, zastrzegając jednak, że ich wynik nie jest przesądzony, a wszystkie inne opcje, w tym rząd mniejszościowy lub przedterminowe wybory, są nadal możliwe.

Przeczytaj też: „Autostrada do piekła”. Tak pożary pustoszą południową Kalifornię. Hollywood może przestać istnieć [VIDEO]

Wolność24/ PAP