Schulz oskarża Polskę i Węgry. „Chcą zniszczyć Unię Europejską”

Szef SPD Martin Schulz. Foto: PAP/EPA
Foto: PAP/EPA

Przewodniczący SPD Martin Schulz ostrzegł w czwartek na zjeździe swej partii w Berlinie przed wzrostem znaczenia w Europie sił prawicowych i „ultranacjonalistycznych”, które chcą – jego zdaniem – zniszczyć Europę.

-„W najbliższych latach rozstrzygnie się przyszłość Unii Europejskiej” – powiedział Schulz podczas zjazdu SPD w Berlinie, który ma zdecydować o tym, czy socjaldemokraci podejmą rozmowy z chadeckim blokiem kanclerz Angeli Merkel o koalicji rządowej, czy też pozostaną w opozycji.

Czytaj też: Świat ostro krytykuje decyzję Trumpa. „Jerozolima jest jak iskra na beczce prochu”. Ale jego decyzję poparło sąsiadujące z Polską państwo

-„Jesteśmy świadkami wzrostu znaczenia sił, które najchętniej zniszczyłyby Europę” – podkreślił szef SPD.

-„Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce: nasze wspólne wartości są tam systematyczne podkopywane, a Unia (Europejska) jest niezdolna do przeciwstawienia się temu.”

-„Popatrzcie na Węgry. Ten kraj nie tylko odmówił nam solidarności w kryzysie uchodźczym, ale zawiera też daleko idące umowy z Chinami i oddala się coraz bardziej od europejskiej wspólnoty” – mówił niemiecki polityk.

Schulz wspomniał wyniki wyborów w Holandii, Francji, Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie partie prawicowe uzyskały dobre rezultaty.

„Prawica i ultranacjonaliści, którzy nie mają nic wspólnego z naszymi wyobrażeniami o wolnym i otwartym społeczeństwie, a najchętniej odizolowaliby swoje kraje, i którzy walczą o świat wczorajszy, wszędzie się umacniają” – ocenił.

-„Jeśli nie zmienimy kursu, jeśli nie wzmocnimy Europy konkretnymi działaniami, to te siły zwyciężą” – mówił szef SPD. „Musimy zorientować się, jak znaleźć rozwiązania prowadzące do innej, lepszej Europy” – oświadczył.

Schulz zaapelował do uczestników zjazdu o wyrażenie zgody na podjęcie rozmów o koalicji rządowej z chadeckim blokiem Merkel.

W zaproponowanej przez partyjny zarząd uchwale, która zostanie poddana pod głosowanie, SPD opowiada się za rozpoczęciem rozmów, zastrzegając jednak, że ich wynik nie jest przesądzony, a wszystkie inne opcje, w tym rząd mniejszościowy lub przedterminowe wybory, są nadal możliwe.

Przeczytaj też: „Autostrada do piekła”. Tak pożary pustoszą południową Kalifornię. Hollywood może przestać istnieć [VIDEO]

Wolność24/ PAP

8 KOMENTARZE

  1. szmaciarz nisczczy swa szwabsko-nazistowska ideologia europe i wmawia to innym, by wszystkie oczy skierowaly sie na nas , a nie na niemieckich bandytow siedzacych w bundestagu.

  2. ta morda zapomniala dodac, ze nie Wegry, ale to niemcy maja kilkanascie tysiecy umow z Chinami, wszystko do niemiec przychodzi z Chin, nawet jesli to przyjezdza z Hiszpani, gdzie przelepili nalepki.
    Niemiecka minister obrony narodowej van den leyen powiedziala wczoraj oficjalnie w wywiadzie , ze 75% poslow niemieckich w bundestagu jest za rzadem swiatowym, co oznacza, ze ideologiczna maszyneria pracuje pelna para i w tylku maja niemieckich wyborcow jak rowniez umowy podpisane pomiedzy krajami UE. Umowy maja byc ciagle zmieniane, aktualizowane, az szkopy osiagna punkt w ktorym beda panami calej Europy, bez jedego wystrzalu.

  3. A czym jest ta jego unia zjazem czarnuchòw to jest ta wartość. Patriotyzm określa jako faszyzm. Niech debil zrozumie że wole być faszystą i ekstremalnym rasistą niż lewicowcem. ŚMIERĆ CZARNUCHOM

  4. Kocham te jego szczere wypowiedzi. oby częściej przemawiał. nic tak nie leje kubła zimnej wody na gorące głowy euroentuzjastów jak jego szczerość

  5. „Polityka migracyjna rządu federalnego obciąża niemiecką gospodarkę. Integracja nielegalnych „uchodźców” będzie kosztowała państwo niemieckie 400 mld euro – uważa prof. Hans-Werner Sinn, jeden z czołowych ekonomistów w Niemczech.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here