Zmiana premiera nie jest przesądzona? W PiS rośnie opozycja przeciw kandydaturze Morawieckiego. „Ziobro i Kamiński mają na niego teczkę”

Mateusz Morawiecki i Beata Szydło. / fot. PAP/Darek Delmanowicz
Mateusz Morawiecki i Beata Szydło. / fot. PAP/Darek Delmanowicz

Według ustaleń dziennikarzy Faktu zmiana na stanowisku premiera nie jest taka oczywista. Wbrew przeważającym w mediach opiniom, Szydło ma prawdopodobnie szanse zachować fotel premiera. Jej główny kontrkandydat Mateusz Morawiecki posiada w koalicji wielu przeciwników. Nawet wśród partyjnej elity.

Według Faktu w PiS trwa wewnętrzna wojna. Część członków koalicji popiera Beatę Szydło. Swoich zwolenników ma również wicepremier Morawiecki. Okazuje się jednak, że superminister posiada potężnych przeciwników.

ZOBACZ:Smartfony w Korei Północnej. Wyznacznik statusu i narzędzie kontroli

Jego kandydatura jest nie w smak ministrowi sprawiedliwości. Niechęć do Morawieckiego miał również deklarować Mariusz Kamiński. Do koalicji dołączył podobno Antonii Macierewicz, który jest najbardziej zagrożonym ministrem w rządzie.

Według źródeł z PiS, Kamiński i Ziobro mogą posiadać, kompromitujące wicepremiera materiały. Spekuluje się, że w odpowiednim momencie obaj ministrowie zdecydują się na ich ujawnienie i tym samym pogrążą kandydaturę Morawieckiego na szefa rządu.

PRZECZYTAJ: Najnowocześniejszy myśliwiec świata rozpada się w powietrzu? Duma amerykańskiego lotnictwa ma kłopoty [VIDEO]

Niestety są to tylko domysły. Faktem jest, że wielu przedstawicieli PiS uważa, że Szydło spełniła już swoją rolę. Poprowadziła koalicję do zwycięstwa w wyborach. Nie sprawdza się natomiast jako arbiter w konfliktach, jakie wybuchają między ministrami jej rządu.

Według anonimowego posła PiS, Szydło ma poparcie części przedstawicieli partii. Większość z nich zajmuje jednak drugorzędne pozycje i nie ma silnego wpływu na decyzje władz.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Świat ostro krytykuje decyzję Trumpa. „Jerozolima jest jak iskra na beczce prochu”. Ale jego decyzję poparło sąsiadujące z Polską państwo

Kaczyński musi się jednak liczyć z takimi postaciami jak Ziobro, Macierewicz i Kamiński. Każdy z nich ma argumenty, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję.

W Sejmie trwa debata nad wotum nieufności zgłoszonym przez posłów PO. Po odrzuceniu wniosku, co z pewnością nastąpi, ponieważ PiS ma odpowiednią większość, będzie możliwa zmiana na stanowisku premiera.

Dziś odbywa się również spotkanie, w którym na zaproszenie prezydenta wezmą udział Jarosław Kaczyński oraz Beata Szydło.

Na godzinę 18:00 jest również zaplanowane spotkanie Komitetu Politycznego PiS, który ma podjąć ostateczną decyzję.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Nerwy poniosły. Poseł Grupiński z PO wyrywa mikrofon reporterowi TVP. „Zadał niewygodne pytanie” [VIDEO]

Źródło: fakt.pl/nczas.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here