Putin podjął decyzję w sprawie kandydowania na prezydenta Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek, e w wyborach prezydenckich w marcu 2018 roku weźmie udział jako kandydat niezależny
Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek, e w wyborach prezydenckich w marcu 2018 roku weźmie udział jako kandydat niezależny/ Twitter

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek podczas dorocznej konferencji prasowej w Moskwie, że w wyborach prezydenckich w marcu 2018 roku weźmie udział jako kandydat niezależny, ale liczy przy tym na poparcie partii politycznych i obywateli.

Putin w trakcie konferencji odpowiada na pytania dziennikarzy rosyjskich i zagranicznych.

Czytaj też: Poseł Tarczyński pomógł wyjść z więzienia oskarżonym o gwałt muzykom zespołu Decapitated. „Nie mogłem uwierzyć, że mogli coś takiego zrobić”

Tydzień temu Władimir Putin potwierdził, że będzie startował w wyborach prezydenckich, które odbędą się 18 marca 2018 roku. Rosyjski przywódca poinformował o tym na spotkaniu z robotnikami Gorkowskich Zakładów Samochodowych w Niżnym Nowogrodzie.

Putin, odpowiadając na pytanie jednego z robotników, zadeklarował wtedy: Wysunę swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta Federacji Rosyjskiej. Dodał następnie: Jestem przekonany, że wszystko nam się wspólnie uda.Sala przyjęła jego słowa wybuchem entuzjazmu.

Spotkanie z robotnikami poprzedziła rozmowa Putina z uczestnikami ogólnokrajowego zjazdu wolontariuszy. Również tam padło pytanie o wybory, na co Putin zapytał młodych wolontariuszy, czy w razie decyzji o starcie może liczyć na ich poparcie. Sala zareagowała aplauzem i chóralnym okrzykiem „Tak!”. Wówczas Putin obiecał, iż podejmie decyzję w najbliższym czasie.

65-letni polityk, premier Rosji od 1999 roku, a wcześniej dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) pełnił urząd prezydenta przez dwie kadencje w latach 2000-2008. Konstytucja nie pozwalała mu na ubieganie się o trzecią kadencję. Odchodząc z urzędu, na swojego następcę zaproponował Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu.

Wtedy analitycy prognozowali, że Miedwiediew będzie jedynie strażnikiem kremlowskiego tronu i istotnie, w 2012 roku Putin ponownie stanął do wyborów prezydenckich. Również wtedy obserwatorzy rosyjskiej sceny politycznej oceniali, iż stanowisko to rosyjski przywódca obejmuje nie na sześć, ale na 12 kolejnych lat.

Zamiar kandydowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich zadeklarowali też: przywódca komunistów Giennadij Ziuganow, szef populistyczno-nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski, szef opozycyjnej partii Jabłoko Grigorij Jawlinski.

Wysunięcie swojej kandydatury zapowiedziała dziennikarka i celebrytka związana z opozycją Ksenia Sobczak; zaraz potem zapowiedziała udział w wyborach inna prezenterka telewizyjna Jekatierina Gordon. Plany wyborcze ogłosili również: biznesmen Siergiej Połonski i rzecznik praw przedsiębiorców Borys Titow.

Przeczytaj też: Makabryczna zbrodnia w Toruniu. „Obcięli jej palce sekatorem”. Potem zabili a ciało owinęli w dywan [VIDEO]

Wolność24/ PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here