Naukowcy biją na alarm. Już niedługo potężne tsunami uderzy w Europę i Afrykę. Zagrożone będą miliony osób

Tsunami - zdjęcie ilustracyjne. / fot. YouTube

Naukowcy biją na alarm. Ich zdaniem w ciągu najbliższych lat możemy mieć do czynienia z tsunami, w trakcie którego fale osiągną nawet 900 metrów. W czasie ostatniego tragicznego tsunami, w 2004 roku, fale osiągały „zaledwie” 15 metrów, a i tak pochłonęło ono ponad 200 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Tym razem naukowcy upatrują zagrożenia w wybuchu wulkanu La Cumbre Vieja na wyspach La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Naukowcy ostrzegali przed wybuchem wulkanu już kilka lat temu, teraz psimo „Geophysical Research Letters” potwierdza ich obawy. To, że wulkan wybuchnie w niedługim czasie jest pewne, pozostaje pytanie z jaką siłą i kiedy dokładnie.

Zobacz także: Naukowcy rozwiązali wielką zagadkę medycyny. Wiemy już do czego służy narząd uważany dotąd za niepotrzebny

W poprzednim stuleciu La Cumbre Vieja wybuchał dwa razy. Po raz pierwszy w 1949 roku, później w 1971 roku. Zapowiadany wybuch wulkanu ma mieć charakter boczny.

Wrzenie magmy powoduje wzrost ciśnienia w podziemnym zbiorniku, wyparowuje z niego woda, powstają puste przestrzenie pod strukturą wulkanu, który osuwa się, tworząc kolosalny nacisk na część środkową wyspy La Palma. Jeśli to ciśnienie wzrośnie ponad wytrzymałość lądu, osuwający się teren wywoła megatsunami – czytamy w „Geophysical Research Letters”.

Skutki takiego tsunami byłyby fatalne. W początkowej fazie tsunami fale miałyby osiągnąć nawet kilometr, zaś docierając do Maroka osiągałyby by już „tylko” 150 metrów. W Hiszpanię i Portugalię uderzyłoby tsunami z falami o wysokości około 40-50 metrów, co stanowiłoby zagrożenie dla setek tysięcy, o ile nie milionów osób, na Starym Kontynencie i w Afryce.

Czytaj więcej: Tak powstaje to, co jecie na śniadanie. Nagranie pokazuje jak jest robione. Dalej będzie Wam smakować? [VIDEO]

Źródło: Fakt/Rzeczpospolita/Wolnosc24.pl

3 KOMENTARZE

  1. to jest oczywiste , ze tsunami zaleje pol europy, ale nie przez wulkaniczne erupcje, tylko przez stracenie rakiet i eksplozje glowic atomowych przelatujace z jednej strony atlantyku na druga, jak i odwrotnie, i te eksplozje doprowadza do zalania kontynentu

  2. To są brednie uwiarygodnione różnymi ,katastroficznymi filmidłami. 15-metrow fala ma wysokość 4-5 pięter ( z parterem) . Każdy może sobie obejrzeć filmy z tsunami z 2004 r . To nawet nie jest połowa tego . Z tych filmów wynika ,że tsunami jest 2-3 , może nawet 4-metrową falą wody, która ma dużą dynamikę i potrafi się wedrzeć w głąb lądu ,ale to wdarcie się w 2004 r raczej nie zbiżyło się do miejsc położonych 15 metrów ponad zwykły poziom wody w oceanie..

  3. fukushima tez miala niewielkie kilkanascie m
    to zalezy, jak duzo mieszka i czy ucieknie. bedzie troche czasu zanim dotrze fala, nie bedzie odplywu bo za daleko (znaczy bedzie ale nie tak jak zwykle duze i widoczne)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here