Izraelskie sądy zaczną orzekać karę śmierci? Pierwszy projekt ustawy przeszedł przez Knesset

Reklama / Advertisement

Izraelski parlament zaaprobował wstępnie poprawkę do kodeksu karnego, która ma pozwolić sądom orzekać karę śmierci. Najwyższy wymiar kary miałby objąć skazywanych za zabójstwo w atakach uznanych za terrorystyczne.

Izraelski sąd wojskowy, który zajmuje się sprawami terrorystycznymi ma prawo orzekać karę śmierci, ale praktycznie nigdy z niego nie korzystał.

Jedynym wyjątkiem było skazanie i stracenie w 1962 roku, pochodzącego z Austrii, nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna.

Teraz, by orzec karę śmierci potrzebna jest jednomyślność całego trzy-osobowego składu sędziowskiego. Poprawka ma wprowadzić zasadę większości – wystarczy głos dwóch sędziów.

Propozycja nowych przepisów została zaakceptowana w pierwszym czytaniu, ale droga by nowe prawo stało się obowiązujące jest jeszcze dość daleka. Potrzebne są Knesecie jeszcze trzy głosowania.

Propozycję zgłosił Awigdor Lieberman, izraelski minister obrony, który od dawna optuje za zaostrzeniem kursu wobec palestyńskich terrorystów.

Póki co, poprawka do kodeksu karnego przeszła niewielką większością. W liczącym 120 posłów Knesecie 52 opowiedziało się za jej wprowadzeniem, 49 głosowało przeciw.

Zobacz też: Schwytano kata ISIS. Kamienował i obcinał głowy. Teraz odpowie za swoje zbrodnie [VIDEO]

Qadoura Fares, przewodniczący Palestyńskiego Kubu Więźniów – organizacji skupiającej siedzących w więzieniach Palestyńczyków, powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że nowe prawo „to wyraz ślepoty w polityce tego faszystowskiego reżimu, w którym partie ścigają się we wprowadzaniu rasistowskich przepisów”.

Według niego jest ono wymierzone bezpośrednio w Palestyńczyków.

Za wprowadzeniem opowiedział się m.in premier Izraela Benjamin Netanyahu, który jednak stwierdził, że nowe prawo wymaga jeszcze dyskusji na szczeblu rządowym zanim ponownie trafi do Knessetu.

Myślę, że w skrajnych przypadkach, kiedy ktoś morduje i jeszcze się wtedy śmieje, to nie powinien spędzić reszty życia w więzieniu, ale być stracony – powiedział Netanyahu.

Zobacz też: Żydzi wyrzucają Murzynów. „Czas pozbyć się niechcianych gości”

Reklama / Advertisement