Gorzkie ostrzeżenie naukowców. „Zmiany klimatyczne doprowadzą do zniknięcia czekolady”

źródło: youtube
Reklama / Advertisement

Zmiany klimatyczne w ciągu kolejnych 30 lat mogą doprowadzić do upadku uprawy kakaowca! Zdaniem naukowców czekolada może zniknąć ze sklepowych półek w ciągu trzech dekad.

Eksperci twierdzą, że w ciągu 30 lat uprawy kakaowców, z których wytwarza się podstawowy składnik czekolady mogą całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. „Ku rozpaczy dzieci oraz porzuconych przez swoich partnerów kobiet” – czytamy na polishexpress.co.uk.

Kakaowiec to drzewo, które rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie. Do jego wzrostu potrzebne są obfite opady deszczu i wilgoć. Z powodu rosnących średnich temperatur na świecie będzie coraz mniej miejsc, gdzie możliwa będzie uprawa tego drzewa.

Do katastrofy może doprowadzić wzrost średniej temperatury o zaledwie 2,1 stopnia w ciągu 30 kolejnych lat. Będzie to cios dla przemysłu czekoladowego. W takich krajach jak Ghana czy Wybrzeże Kości Słoniowej, z których pochodzi połowa światowej produkcji czekolady, będzie trzeba przenieść uprawy wysoko w góry.

Według ekspertów niskim wynikom osiąganym w uprawie kakaowca sprzyjają też paradoksalnie sami plantatorzy, którzy nie zmienili metod od 100 lat. „Ponad 90 proc. światowego kakao jest produkowane w niewielkich przedsiębiorstwach, co przekłada się na stałą podaż tej rośliny i również na ceny, które będą coraz wyższe wraz ze zmniejszeniem się upraw” – wyjaśnił Doug Hawkins z firmy badawczej Hardman Agribusiness.

Zobacz: Jan Ziobro kończy karierę! „Są równi i równiejsi!” Będzie interwencja ministra sportu?

Źródło: polishexpress.co.uk

Czytaj też: Ruszyła na polityczno-seksualne tournee po kraju. Seks oralny obiecała milionom Włochów. Musi przerwać trasę przez pogryzienie

Czytaj też: Kim jest najbogatszy emeryt w kraju? „Dostaje z ZUS co miesiąc tyle, ile zarabia prezes dużej spółki”. Jak to zrobił?

Reklama / Advertisement