660 miast i miejscowości. Ponad milion osób. KOD może zazdrościć Orszaków Trzech Króli

Źródło: UM Grójec

W całej Polsce w Orszakach Trzech Króli uczestniczyło ponad 1 mln 200 tys. osób – powiedziała rzecznik Orszaku Jolanta Skwarek. Najwięcej osób zgromadziło się w Warszawie

W całej Polsce w Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 1 mln 200 tys. uczestników. W samej Warszawie było ich ponad 80 tys. – powiedziała Skwarek.

Liczba ta odnosi się do osób, które przeszły ulicami miast. – Nie są w tę statystykę wliczone osoby przygotowujące poszczególne Orszaki – wyjaśniła rzecznik.

Według niej w ubiegłym roku w orszakach w całym kraju wzięło udział ok. 1 mln osób.

Urośliśmy. Dotyczy to nie tylko całej Polski, ale i np. Warszawy. Rok temu warszawski orszak liczył 30 tys. uczestników. W tym roku szło w nim zatem ponad dwa razy więcej osób” – powiedziała.

Skwarek przypomniała, że w sobotę odbył się w stolicy dziesiąty Orszak Trzech Króli. To właśnie tu w Warszawie po raz pierwszy go zorganizowano.

Przez pierwsze dwa lata organizowany był tylko w Warszawie, później dołączyło 6 miejscowości, następnie kilkanaście, kilkadziesiąt. A potem notowaliśmy już wzrost o ok. 100 miejscowości rocznie – wyliczyła rzecznik.

W czołówce miast z największą liczbą uczestników tegorocznej uroczystości znalazły się oprócz Warszawy również Kraków i Wrocław.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w samym tylko Krakowie uczestniczyło w nim ponad 30 tys. osób – dodała.

Zobacz też: Na te polskie życzenia zareagował nawet syn Donalda Trumpa. Amerykanie zachwyceni. A Wy co sądzicie? [VIDEO]

Orszaki Trzech Króli przeszły w sobotę ulicami ponad 660 miast w Polsce. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”.

Uczestników Orszaków Trzech Króli w Polsce pozdrowił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w sobotę w Watykanie. W rozważaniach przestrzegał wierzących przed postawami egoizmu, obojętności i strachu.

W Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia.

Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w.

Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii.

Za PAP

Zobacz też: Platforma Obywatelska bardziej katolicka niż ojciec Rydzyk! Zobacz co zaproponował poseł tej partii

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here