[TYLKO U NAS] Ziemkiewicz: Celem PiS jest przebudowa partii, żeby wygrać wybory i zmienić konstytucję [WYWIAD]

Rafał Ziemkiewicz

Rafał Ziemkiewicz udzielił wywiadu naszemu portalowi, komentując obecną rekonstrukcję rządu.

Wojciech Tomaszewski: Jaki jest cel tak rozległej rekonstrukcji rządu?

Rafał Ziemkiewicz: Celem podstawowym jest przebudowa partii, żeby wygrała parlamentarne wybory w 2019 r., w rozmiarach umożliwiających samodzielną zmianę konstytucji. Temu ma służyć przycięcie radykalnych skrzydeł i postawienie na czele rządu technokratę Morawieckiego, o liberalnym nastawieniu, tak jak oczekują elity. Na boczny tor został odsunięty Antoni Macierewicz, w swoim radykalizmie zbyt niebezpieczny dla partii. Z drugiej strony Zbigniew Ziobro przestał być także groźny, ponieważ stracił wpływ na państwowe spółki.

Czytaj też: Ziemkiewicz wygrał w sądzie z lewicową działaczka i feministką. Poszło o wpisy na Twitterze

Zmiana miała też na celu wyrównanie sil pomiędzy frakcjami. One bardzo chciały, żeby Jarosław Kaczyński został premierem, bo wtedy zakopałby się w papierach. Ten obóz jest jednak skazany na podział, gdy zabraknie zwornika, jakim jest prezes Kaczyński.

P: Ministerialne stanowiska stracili: Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski, mający opinie proamerykańskich polityków. Czy to oznacza, że amerykańskie wpływy słabną w Polsce?

O: Z proamerykańskością to bardziej raczej obnosił min. Macierewicz. Dla Amerykanów nie ma to większego znaczenia, ponieważ z każdym ministrem się dogadają. Im przede wszystkim chodzi, żeby tu mogli sprzedawać swoje nadwyżki gazu i żeby realizowano koncepcje Międzymorza. O rekonstrukcji rządu zadecydowały wewnętrzne sprawy.

Czytaj też: TYLKO U NAS!] Rafał Ziemkiewicz o zmianie premiera. „Coś pękło, to już nie będzie ten sam PiS” [VIDEO]

P: Rekonstrukcja rządu jest oceniana, jako przesuwanie się PiS w kierunku centrum. Czy w takiej sytuacji otwiera się na prawicy szersza polityczna przestrzeń dla narodowców i wolnościowców?

O: Taka przestrzeń otworzyła się rok temu i teraz się już zamyka. Nie ma kto jej zagospodarować. Nie ma kto zagospodarować tego potencjału. Środowiska są niezdolne do tego, rozbite są na frakcje, a liderzy wolą być liderami małych grup.

PiS natomiast bezlitośnie wykorzystuje wszelkie błędy opozycji. Obóz III RP skupia się ciągle na obronie w ich mniemaniu: zagrożonej wolności i wyjścia Polski z UE. To są tematy, które interesują niewielką część społeczeństwa.

PiS natomiast dąży, żeby przejąć część elektoratu opozycji. PiS Macierewicza nie był w stanie tego dokonać, ale PiS Morawieckiego może.

Jedyną dobrą wiadomością jest to, że naczelnik jak na razie stracił większe zainteresowanie, tym co się będzie działo na prawo od niego.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadził Wojciech Tomaszewski

Rafał Ziemkiewicz jest znanym dziennikarzem, publicysta, komentatorem politycznym, pisarzem i współzałożyciel stowarzyszenia Endecja.

9 KOMENTARZE

  1. Weźcie stąd tego pajaca reżimowego z tym jego śmiesznym stowarzyszeniem, na którego czele stoi największy nawilżacz PiSkomuny – Andruszkiewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here