Niemcy puścili fake news. Dotyczy polskich reparacji wojennych

Ambasador RP w Berlinie prof. dr Andrzej Przyłębski fot. Ambasada RP

Ambasador Andrzej Przyłębski w żadnym razie nie stwierdził, iż rząd RP zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach – podała w sobotę ambasada RP w Berlinie, prostując zapowiedź wywiadu z ambasadorem, udzielonego rozgłośni Deutschlandfunk.

„Redakcja Deutschlandfunk w zapowiedzi wywiadu radiowego z ambasadorem RP w Republice Federalnej Niemiec, prof. Andrzejem Przyłębskim, która przed emisją została przekazana do innych redakcji, dokonała niedopuszczalnej nadinterpretacji wypowiedzi ambasadora, co spowodowało całkowicie nieprawdziwy przekaz dotyczący roszczeń z okresu II wojny światowej” – podkreślono w sobotnim komunikacie rzecznika prasowego ambasady w Berlinie Dariusza Pawłosia.

Czytaj też: Suski ujawnia kulisy rozmowy z ambasadorem Niemiec. „Są wściekli o reparacje”

„Ambasador w żadnym razie nie stwierdził, iż rząd RP zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach” – podkreślono.

W komunikacie czytamy, że „w związku z zaistniałą sytuacją ambasada domaga się sprostowania zapowiedzi wywiadu i przekazania jej do redakcji, które zostały wprowadzone w błąd”.

Czytaj też: Niemcy chcą wysłać imigrantów do Auschwitz! Wszystko przez antysemityzm

O tym, że „Polska rozważa zaskarżenie Niemiec w sądach amerykańskich ws. roszczeń” z okresu II wojny światowej rozgłośnia Deutschlandfunk napisała w zapowiedzi wywiadu z polskim ambasadorem.

W zapowiedzi dodano też, że „w archiwach obecnie zbierane są materiały, które udokumentują rozmiar spustoszenia, jakie nazistowskie Niemcy spowodowały w Polsce podczas II Wojny Światowej”.

„Polska ostatnio wielokrotnie ponawiała żądania reparacji. Pozew w USA Warszawa może oprzeć na żądaniach byłych robotników przymusowych, którzy złożyli pozew o odszkodowanie za krzywdy wyrządzone podczas nazistowskiej dyktatury. Od ustanowienia w Niemczech 18-letniego funduszu kompensacyjnego podobne powództwa zostały oddalone w Stanach Zjednoczonych” – odnotowano również w zapowiedzi wywiadu. (PAP)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here