PILNE! Cząstkowe wyniki wyborów prezydenckich w Czechach. Jest zdecydowany lider

Milos Zeman Photo/Vit Simanek) Dostawca: PAP/CTK.
Milos Zeman Photo/Vit Simanek) Dostawca: PAP/CTK.

Urzędujący prezydent Czech Milosz Zeman prowadzi po zakończonej w sobotę po południu pierwszej turze wyborów z wynikiem na poziomie 44,2 proc. – wynika z podliczenia głosów z 10,6 proc. lokali wyborczych.

Drugie miejsce zajął Jirzi Drahos, znany z prozachodniego stanowiska były szef czeskiej Akademii Nauk, który w pierwszej turze zdobył 24,2 proc. głosów. Pozostali kandydaci uzyskali dużo słabsze wyniki.

Jeśli żaden z dziewięciu kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie nie zdobędzie w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów, dwaj z najlepszymi wynikami przejdą do drugiej, rozstrzygającej rundy głosowania, która odbędzie się w dniach 26-27 stycznia.

Zeman ma spośród kandydatów największe doświadczenie polityczne. Był szefem partii socjaldemokratycznej, która w odróżnieniu od wielu innych w Europie Środkowej nie powstała z partii komunistycznej. Na początku lat dziewięćdziesiątych małą partię opozycyjną doprowadził do ponad trzydziestoprocentowego zwycięstwa wyborczego. Został premierem, później skonfliktował się z częścią kierownictwa socjaldemokracji i w 2013 roku wygrał jako kandydat niezależny drugą turę pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich. (PAP)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here