Oszustwa w grze „PlayerUnknown’s Battlegrounds”. Ponad 120 aresztowanych

PlayerUnknown's Battlegrounds. Foto: materiały prasowe
PlayerUnknown's Battlegrounds. Foto: materiały prasowe

Chińska policja współpracująca z Tencentem, lokalnym dystrybutorem „PlayerUnknown’s Battlegrounds” Bluehole, dokonała ponad 120 aresztowań w związku ze zwalczaniem twórców nielegalnego oprogramowania umożliwiającego oszukiwanie w grze – podał Bloomberg.

Programy umożliwiające uzyskanie przewagi nad innymi graczami są uznawane za plagę gier sieciowych, szczególnie w kontekście profesjonalnych rozgrywek e-sportowych i materiałów wideo związanych z grami, na przykład streamów. Aktywną walkę z twórcami tzw. cheatów prowadzą najwięksi producenci gier na świecie, tacy jak Activision Blizzard.

Zgodnie z szacunkami firmy BattleEye, która jest dostawcą stosowanych przez Bluehole zabezpieczeń antycheaterskich, dotychczas na całym świecie zablokowano ponad półtora miliona kont grających w „PUBG”. Według informacji Bloomberga współpracująca z Tencentem chińska policja prowadzi ponad 30 spraw w walce z rozpowszechnianiem programów do oszukiwania w „PUBG” przez zorganizowane grupy cyberprzestępcze. W 2010 roku prowadząca sprzedaż programów cheaterskich para została w Chinach skazana na dziewięć lat więzienia i 3 mln juanów grzywny.

Oficjalna premiera „Playerunknown’s Battlegrounds” na chińskich serwerach ma nastąpić w ciągu tego roku. Według danych serwisu SteamSpy Chiny odpowiadają za ponad połowę z przeszło 27 mln grających w „PUBG” na PC. Szacuje się, że to właśnie z tego kraju pochodzi również większość oszustów, z których wielu reklamuje swoje usługi za pośrednictwem list rankingowych samej gry, podając dane kontaktowe (na przykład numery komunikatorów i adresy stron z programami cheaterskimi) w nazwach kont.

Tencent to jedna z największych firm technologicznych na świecie. W jej posiadaniu znajdują się prawa do popularnych w Chinach gier mobilnych, komunikatorów i platform społecznościowych – między innymi QQ, WeChat i WeGame. Własnością Tencenta jest również studio Riot Games, producent jednej z najpopularniejszych obecnie (obok „PUBG”) gier sieciowych – „League of Legends”. Firma posiada także udziały w takich zagranicznych spółkach, jak Snap, Spotify i Epic Games. Ta ostatnia jest producentem głównego rywala „PUBG” na rynku międzynarodowym – survivalowego „Fortnite” i bezpłatnego „Fortnite: Battle Royale”.

Chińska firma zabezpieczyła wyłączne prawa do dystrybucji „PUBG” na miejscowym rynku w listopadzie 2017 roku – miesiąc po tym, jak cenzura państwowa zgłosiła zastrzeżenia co do zgodności gry z „socjalistycznymi wartościami”. W tydzień po podpisaniu umowy z południowokoreańską firmą Bluehole, Tencent zapowiedział dwie gry mobilne na podstawie „PUBG”: „Battlegrounds” i „Army Attack”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here