Izrael przygotowuje świat na wojnę? Telefon Netanjahu do Putina. „Iran umacnia się w Syrii żeby nas zaatakować”

Reklama / Advertisement

Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał w sobotę wieczorem z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem i amerykańskim sekretarzem stanu, Rexem Tillersonem tuż po interwencji wymierzonej przeciwko irańskiej próbie infiltracji.

Od pewnego czasu ostrzegałem przed niebezpieczeństwem umacniania się wojsk irańskich w Syrii. Iran stara się wykorzystać terytorium Syrii, by zaatakować Izrael, ponieważ jego głównym celem jest zniszczenie Izraela – powiedział Netanyahu na konferencji prasowej w sobotni wieczór.

Iran bezczelnie pogwałcił suwerenność Izraela, wysłając irański dron z terytorium Syrii. To pokazuje, że nasze ostrzeżenia były w stu procentach poprawne. Izrael uważa Iran i jego syryjskich gospodarzy za odpowiedzialnych za dzisiejszą agresję. Będziemy nadal robić wszystko, co konieczne, aby chronić naszą suwerenność i bezpieczeństwo.

Mówiąc, że „Izrael szuka pokoju”, premier wyraźnie zastrzegł, że będzie on również „nadal bronić się z determinacją przed każdym atakiem przeciwko nam i przed wszelkimi próbami Iranu, aby ustanowić obecność wojskową przeciwko nam w Syrii lub gdziekolwiek indziej”.

Premier Izraela powiedział też, że przeprowadził rozmowę z Władimirem Putinem.

Powtórzyłem mu, że naszym prawem i obowiązkiem jest obrona przed agresją wymierzoną w nas z terytorium Syrii. Zgodziliśmy się, że koordynacja bezpieczeństwa między naszymi armiami będzie kontynuowana.

Rozmawiałem z amerykańskim sekretarzem stanu o wydarzeniach z ostatnich 24 godzin i dodatkowych wydarzeniach w regionie – skomentował krótko spotkanie z Tillersonem, który przebywa obecie na Bliskim Wschodzie w ramach podróży do 5 krajów w regionie. Izrael nie znajduje się w oficjalnym programie wizyty.

Tymczasem Pentagon wydał oficjalne oświadczenie, w którym wyraża wsparcie dla Izraela.

Izrael jest naszym najbliższym partnerem w sferze bezpieczeństwa w regionie i w pełni popieramy nieodłączne prawo Izraela do obrony przed zagrożeniami dla jego terytorium i  mieszkańców – powiedział rzecznik Pentagonu, Adrian Rankine-Galloway.

Czytaj: PROGNOZA POGODY. Znamy najbardziej prawdopodobny scenariusz na luty. Początek wiosny czy atak zimy? [WYKRES]

Reklama / Advertisement