Kaczyński mocno o żydowskich roszczeniach: „Nie będziemy płacili podatku od niemieckich zbrodni”

Żydzi Polska judeopoloia Eksponat z wystawy "Późna polskość" w centrum Sztuki Współczesnej i Jarosław Kaczyński. / foto: Jan Bodakowski/ PAP/Marcin Obara

„Nie pozwolimy na to, by Polska płaciła podatek od zbrodni niemieckich. Na to zgody nie będzie” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”.

Na pytanie „niektórzy twierdzą, że w tle całego sporu z Izraelem jest kwestia szykowanej ustawy reprywatyzacyjnej, czy ta sytuacja będzie miała wpływ na prace nad tą ustawą”, Kaczyński odpowiedział: „Środowiska żydowskie bardzo się obrażają, kiedy te dwie sprawy się łączy, zarzucają nawet antysemityzm, a ja antysemitą nie jestem, wręcz przeciwnie: jestem jego zdecydowanym przeciwnikiem. Prace nad ustawą trwają, może przybiorą inny charakter, będziemy bogatsi o to doświadczenie, ale nie pozwolimy na to, by Polska płaciła podatek od zbrodni niemieckich. Na to zgody nie będzie”.

Czytaj też: Za prawdę naszą i waszą. Izraelscy naukowcy bronią dobrego imienia Polski

Jarosław Kaczyński przyznał w wywiadzie, że był zaskoczony reakcją Izraela na nowelizację ustawy o IPN, bo – według niego – nie było żadnych powodów do tak gwałtownej reakcji. „Były rozmowy w MSZ z ambasadą (…). były rozmowy w Ministerstwie Sprawiedliwości (…) nic nie wskazywało, że jest problem”. Według niego temat w ogóle się nie pojawił także podczas wizyty ówczesnej premier Beaty Szydło w Izraelu, podczas „półprywatnego” spotkania z Benjaminem Netanjahu w jego mieszkaniu, z jego żoną. „Przecież, gdyby to był tak palący problem, to byłby wówczas sygnalizowany” – wskazał Kaczyński.

Mówił też, że „cała ta dyskusja wokół tej ustawy i wszystkie związane z nią kontrowersje, które do nas docierały, dotyczyły wyłącznie sprawy ukraińskiej” – opisywał.

Podkreślił, że „Polska międzywojenna gwarantowała, przy wszystkich swoich ułomnościach, żyjącym tu narodom bezpieczeństwo”. „To upadek tamtej Polski otworzył drogę do ludobójstwa zarówno na Żydach, którzy byli najbardziej intensywnie i bezpośrednio niszczeni, jak i na Polakach, Białorusinach czy Ukraińcach. Nie możemy ograniczyć się tylko do zapisów o +polskich obozach+, bo to otworzyłoby drogę do kolejnych bezpodstawnych oskarżeń. Już przecież padają liczby setek tysięcy rzekomych zbrodni Polaków. Musimy się przed tym bronić. I będziemy” – zaznaczył.

Ocenił też, że „do tej pory nie mieliśmy żadnej polityki historycznej w zakresie ochrony dobrego imienia Polski i prawdy historycznej”. „Trzeba było od czegoś zacząć. Ten projekt (nowelizacja ustawy o IPN – PAP) nie służy temu, by blokować badania naukowe albo mówić, że Polacy w ogóle nie mordowali Żydów, czy też wsadzać do więzień Żydów, którzy mówią, że ich bliscy zginęli z rąk polskich chłopów. Nigdy nie przeczyliśmy, bo byłoby to zaprzeczanie rzeczywistości, że pewne zdemoralizowane elementy, najczęściej ludność najniżej sytuowana i gorzej wykształcona, nie zachowywały się w czasie wojny w porządku” – powiedział prezes PiS.

„Uznaliśmy, że nie da się zaprzeczyć, że zbrodnicze organizacje odpowiedzialne za mordy na Polakach były ukraińskie, i trzeba po prostu być tu w zgodzie z prawdą. Zatem był spór o Ukrainę, a tu nagle jak grom z jasnego nieba spadła na nas reakcja ze strony Izraela”.

Czytaj też: Kaczyński przyznaje: będą kolejne żądania. Zobacz, o co tak naprawdę chodzi Żydom

Kaczyński odniósł się też do antypolonizmu, który – jego zdaniem – „jest dziś zjawiskiem bardzo groźnym, jeśli nie najgroźniejszym z punktu widzenia interesów naszego kraju”. „Oskarżanie nas o niestworzone rzeczy, zapominanie, że byliśmy pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się hitleryzmowi i Niemcom, i że na Polakach dopuszczano się potwornych zbrodni, które też miały charakter ludobójstwa, to stawianie sprawy na głowie – mówił Kaczyński.

„Przy czym proszę pamiętać, że antypolonizm, który obserwujemy za granicą, ma głębokie korzenie także u nas w kraju i w dużej mierze wychodzi z Polski. Wciąż mamy silne środowiska, które są chore na antypolską manię, i to jest na pewno coś wzmacniającego negatywny przekaz zagraniczny” – przekonywał Kaczyński.

(PAP)

5 KOMENTARZE

  1. Rabin cie w uszy sadził komunisto z krzyżem w zębach i ci wolne elektrony spermą zalepiło. Bo to że jesteś idiotą jest pewne na 100% majdaniarzu, a zapewne też to że bliżej ci do żydków jak do polaków. Wpisujesz się do szumowin zdradzieckich. I twoja armia europejska gdzie jest? Chuj ci w uszy pedale i sram na twojego brata świetej litości.
    Za sam traktat lizboński powinien wisieć, ale wcześniej go całe szczęscie putinowci zajebali śmiecia.

  2. „Przy czym proszę pamiętać, że antypolonizm, który obserwujemy za granicą, ma głębokie korzenie także u nas w kraju i w dużej mierze wychodzi z Polski. Wciąż mamy silne środowiska,….najczęściej ludność najniżej sytuowana i gorzej wykształcona,…” – powiedział polski patriota , brat Prezydenta , który zabronił badań w Jedwabnem .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here