Pawłowicz: „Niech Szczepkowska przeprasza za swojego dziadka, a nie za Polaków”

Joanna Szczepkowska fot. Wkipedia cc 3.0 autor: Andrzej Piasecki

»Za co szanuję Hitlera – to za to, że wymordował Żydów« – to zdanie powiedział mój dziadek Michał Szczepkowski. Jak mówi aktorka Joanna Szczepkowska.

To zdanie Michał Szczepkowski powiedział przy obiedzie. To był ostatni dzień, jaki zjadł z rodziną. Jego synowa w milczeniu spakowała jego rzeczy. To był też jego ostatni dzień pobytu z rodziną.
Nie miałam wtedy pojęcia o tym, że ma żydowskie pochodzenie. Do końca życia nie powiedziała mi, że jej matka, a moja babka pochodziła z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej, a jej ślub z Janem Parandowskim, moim dziadkiem, był dla nich poważnym odstępstwem od żydowskich nakazów”.

Czytaj też: Mocne słowa Czaputowicza. „Rośnie antypolonizm w Izraelu”

Michał Szczepkowski nie wiedział, że jego synowa, córka znakomitego pisarza Jana Parandowskiego ma żydowskie korzenie. Pisarz ożenił się z dziewczyną pochodząca z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny.

Czytaj też: FILM o żydowskich roszczeniach. Podaj dalej! Wyślij do znajomych Amerykanów!

Joanna Szczepkowska tak pisze o swojej rodzinie: „A kiedy po latach, badając dzieje rodziny, zorientowałam się we wszystkich zawiłościach jej pochodzenia, zadawałam sobie wiele pytań” i dodaje, że jej dziadek sam zgłosił się do pracy na kolei, by tam pracować w czasach, gdy ze stacji odjeżdżały wagony Żydów skazanych na zagładę. „Mój przyszły dziadek Michał Szczepkowski ochotniczo pomagał w zagładzie rodziny mojej przyszłej babki. (…) Silnie odczuwam wspólnotę z Polakami i dlatego właśnie jako Polka przepraszam za swojego dziadka. Wstydzę się za niego jako Polka, wstydzę się za niego jako za Polaka”.

Tę rodzinną historię Joanny Szczepkowskiej skomentowała posłanka Krystyna Pawłowicz: „Niech aktorka Joanna Szczepkowska przeprasza za swego dziadka w imieniu rodziny Szczepkowskich, a nie w imieniu Polaków”.

Potem dodała: „Proszę przeprosić Żydów za swojego ojca – pani Moniko Jaruzelska i inni potomkowie ówczesnych komunistycznych dygnitarzy. Przepraszajcie ich dzisiejsi ideowi następcy – pośle Święcicki, europośle Rosati, panie Kwaśniewski i różni dzisiejsi celebryci i leniuchy żyjące z tego, co wasi dziadkowie i ojcowie z tych ponurych lat zostawili”.

4 KOMENTARZE

  1. Po co przepraszac za grzechy dziadkow? Przeciez ona ich nie wychowala. To juz wiecej sensu ma przepraszanie za dzieci i wnuki (bo mialo sie wplyw na ich wychowanie).

  2. ku…wy na wszystkie sposoby chca nam wcisnac kit , ze to Polacy z ,,urzedu,, i nadgorliwosci wykanczali Zydow i chca nas zmusic do klamstwa , samoobciazenia i abysmy przed calym swiatem prosili o wybaczenie. Takie antypolskie kanalie musza zniknac z przestrzeni publicznej na zadupie gdzie beda gnic ze swymi zboczonymi fantazjami.

  3. Jaką trzeba być kanalią, aby oczerniać zmarłą osobę, która nie może już się bronić, a tym bardziej własnego przodka? Tym popisem p. Szczepkowska ukazała swoje prawdziwe ucywilizowanie, które stoi w sprzeczności z cywilizacją łacińską i wynikającymi z niej wartościami bliskimi Polakom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here