Robi się groźnie. Pod polską granicą pojawią się nowoczesne samoloty bojowe. „To najbardziej wrażliwy punkt wschodniej flanki NATO” [FOTO]

Prezydent Rosji Putin i prezydent Białorusi Łukaszenka fot. Wikipedia CC 4.0 autor: kremlin.ru
Prezydent Rosji Putin i prezydent Białorusi Łukaszenka fot. Wikipedia CC 4.0 autor: kremlin.ru

Realizacja kontraktu na rosyjskie myśliwce Su-30SM może rozpocząć się w 2019 roku – poinformował w środę białoruski minister obrony Andrij Raukou. Białoruś w zeszłym roku podpisała z rosyjską firmą kontrakt na zakup 12 maszyn.

„Na razie Rosja nie może dostarczyć nam tych samolotów, ponieważ są problemy z dostawą komponentów objętych embargiem” – powiedział Raukou na konferencji prasowej.

Jak dodał, Rosjanie pracują nad stworzeniem „czysto rosyjskiej maszyny” i obiecali, że w 2019 r. kontrakt będzie można już zrealizować. „Będziemy kupować po cztery samoloty rocznie” – powiedział białoruski minister.

Jak przypominają media, w ubiegłym roku ministerstwo obrony Białorusi podpisało z rosyjską firmą Irkut kontrakt na dostawę 12 samolotów w latach 2018-2020. Później resort poinformował, że ze względu na zmiany w komplektacji realizacja umowy może się przesunąć na lata 2019-2020.

Su-30SM to dwumiejscowy samolot wielozadaniowy, zdolny do działań myśliwskich, atakowania celów naziemnych i nawodnych.

We wtorek podczas narady białoruskiej Rady Bezpieczeństwa prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zasugerował, że Rosja powinna bardziej aktywnie wspierać modernizację białoruskiej armii.

„Władze Rosji nie uświadamiają sobie dzisiaj, że trzeba na najbardziej niebezpiecznych kierunkach naszej wspólnej obrony wzmacniać narodowe siły zbrojne – Białorusi, Kazachstanu, Armenii, innych państw” – mówił prezydent Białorusi.

To niewątpliwie ogromne wzmocnienie dla Państwa Związkowego, które umocni swoją pozycję na granicy z wschodnią fanką NATO, która pod względem lotniczym nie prezentuje się najlepiej.

Samoloty myśliwskie – wschodnia flanka NATO:

Słowacja – 12 sztuk  MiG 29

Czechy – 12 sztuk JAS 39 Gripen

Rumunia – 28 sztuk przestarzałych MiG 21 oraz 12 sztuk F-16

Węgry 11 sztuk JAS 39 Gripen

Bułgaria – 15 sztuk MiG 29

Polska – 31 sztuk MiG 29 oraz 48 sztuk F-16

Dla porównania – południowa flanka NATO, czyli Grecja i Turcja, mają razem niemal 350 sztuk nowoczesnych myśliwców F-15.

Zobacz: Sędzia-złodziej niewinny, bo miał „deficyt samokontroli”. Skandaliczna rozprawa. Oskarżyciel w roli obrońcy [WIDEO]

Źródło: Wolnosc24.pl, PAP

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here