Szok! „Polacy to bestie”. „Niemcy to cywilizacja”. Tak rozumują Żydzi

Dla Czytelników „NCz!” to oczywiście żadna nowość. Polacy są przecież świniami w komiksie „Maus” Arta Spiegelmanna, krwawymi bestiami w filmie „Shoah” Clauda Lanzmanna czy karykaturami zwierząt w filmie „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Dotąd jedna przekonywano nas, że to tylko twórcza ekspresja. Teraz okazuje się, że to żadna ekspresja, tylko standardowe postrzeganie Polaków przez dużą część Żydów. W dzienniku „Haaretz” ukazał się wczoraj tekst Danuty Gosky autorki książki „Bieganski. Stereotyp brutalnego Polaka”, która przebadała sposób postrzegania Polaków przez Żydów. Wnioski z tych badań są szokujące. Dla Żyda Polak to bestia.

Jak jest naczelna prawda w sprawie Polaków upowszechniona w Izraelu? Otóż: Polacy z entuzjazmem przyczynili się do ludobójstwa sześciu milionów Żydów. Polacy robili to, ponieważ byli zagorzałymi katolikami, prostakami i szowinistycznymi. Uczciwi komentatorzy muszą nieustannie nakłaniać Polaków zaprzestania bronienia się (w tej sprawie – przyp. Red.), przyznania się do winy i do zadośćuczynienia.

Charakterystyczne jest jakim językiem mówią Żydzi o Polakach: Słownictwo rynsztokowe i odniesienia do zwierząt były nagminne. Tendencję tę można znaleźć w pamiętniku z Auschwitz Fani Fenelon „Gra o czas”. Fenelon pisze, że Polacy wykazują „szczególnie niepokojące” bestialstwo; są „potworami”, „cegłami”, „służalcami”, „świniami”, „sukami”, „szkodnikami” i „prawdziwą krową”. Polka ma „przeszywające małe czarne oczy jak dwa błyszczące klejnoty antracytu osadzone w bloku smalcu, była bezkształtna i galaretowata”. Polska kobieta „była duża, gruba i tak silna jak człowiek – potwór! Trudno byłoby znaleźć w niej jakiekolwiek ludzkie cechy”.

W odróżnieniu od Polaków, Niemcy są opisywani jak nadludzie: Ci, którzy przeżyli, często nie stosowali takiego nazistowskiego języka do niemieckich nazistów. Fenelon opisuje jednego z nazistowskich oficerów: „Boże, był przystojny, tak przystojny, że dziewczyny instynktownie odkrywały zapomniane życie z innego świata, przesuwając wilgotne palce przez rzęsy, aby je nabłyszczeć, gryzły wargi, aby spuchły usta, podciągały spódnice. Pod spojrzeniem tego człowieka poczułem się znowu kobietą. Ten nazista „nosił swój mundur z nieporównywalną łatwością i stylem … Bezwiednie śmiał się i żartował, świadomy swego uroku”. Fenelon opisuje Dr. Josefa Mengele.

Ewidentnie „naziści” to jakaś inna kategoria niż „Niemcy”: Naziści nie są postrzegani jako reprezentanci Niemiec, narodu często określanego jako „cywilizowany” i „przyzwoity” w przeciwieństwie do „zacofanej, szarej, gotyckiej, prymitywnej, katolickiej” Polski. Jeden szaleniec, Hitler, wykorzystując wyjątkową historyczną okoliczność, niemiecką upokarzającą klęskę I wojny światowej i karny traktat wersalski, zmusił „porządnych” Niemców do popełnienia antysemickich zbrodni.

Niemcy zostali więc zbrodniarzami przez przypadek, wbrew swojej woli. Co innego Polacy: Polacy z kolei, jak powiedział izraelski premier Icchak Shamir, „przyswajają antysemityzm mlekiem matki”. W jednym z internetowych postów stwierdziłem, że Polacy „byli jak amerykańscy biali farmerzy z Południa, którzy nienawidzili Murzynów”.

Jest więc zupełnie jasne, że: Wszyscy Polacy byli, zawsze byli i zawsze będą bić się na śmierć, by mordować Żydów. Uczeni, którzy porzucili takie rasistowskie uogólnianie w odniesieniu do innych grup etnicznych, najwyraźniej nadal wierzą, że jest to uzasadniona praktyka w odniesieniu do Polaków.

W tym sensie tekst Jana Tomasza Grossa o Jedwabnem nie jest żadnym odkryciem. Jest przeniesieniem języka amerykańskich Żydów, stosowanego w odniesieniu do Polaków, do Polski: Z recenzji tej książki prof. Joan Mellen wynika jednoznacznie: Polacy, to Polacy są winni. „Obywatele polscy wszystkich klas … Polacy wszystkich klas społecznych … Stary porządek i armia, nowy aparat komunistyczny, kardynał i jego biskupi – wszyscy spiskowali, by zabić pozostałych Żydów w Polsce”. Zwróćmy uwagę na przymiotnik: „wszyscy”. Wszyscy Polacy są morderczymi antysemitami. Czemu? Ponieważ „antysemityzm był tak mocno zakorzeniony w kulturze Polski. [Polacy wyrażają] czyste, nieodrodzone zło”.

Elie Wiesel opisał powojenny antysemityzm w Polsce, używając tego samego słownictwa o bestialstwie: „Wszystko, co niskie, prymitywne, podłe i brzydkie u ludzkiego zwierzęcia”.

Ten język powoduje zmianę „faktów naukowych”. Autorka konkluduje w szokujący sposób: Coraz częściej polscy, katoliccy chłopi, a nie niemieccy naziści, są uznawani za kwintesencję zbrodniarza Holokaustu. Łatwiejszej, dobrze wykształconej, postępowej publiczności łatwiej jest zaakceptować brudnych, zacofanych, zabobonnych chłopów jako sprawców najsłynniejszej zbrodni dwudziestego wieku. Niemieccy naziści są zbyt podobni do współczesnej publiczności.

Czołowi hitlerowcy byli, podobnie jak my, czyści, nowocześni, postępowi i dobrze wykształceni. W rzeczywistości jednak nazizm nie był owocem wsi, kościoła ani przeszłości. Naukowy rasizm był produktem uniwersytetu, miejsca, w które wierzą i nam współcześni, że naprawi nasze prymitywne błędy i uczyni nas lepszymi ludźmi.

Autorka tekstu nie dziwi się, że Polacy w końcu zaczynają się buntować: Biedni ludzie widzą, że się ich demonizuje. Tak samo jest z brutalnym stereotypem Polaka, który został wytropiony, z wielką szczegółowości, aby usunąć poczucie winy za Holocaust z „cywilizowanego” świata. Dopóki antysemityzm jest zbrodnią popełnianą przez brudnych katolickich rolników, a nie przez wykształcone, „przystojne” elity, nowocześni, postępowi Amerykanie są odizolowani od męczącej konfrontacji z tym, co ludzie mogą zrobić. A Polacy, wskutek demonizowania, odwołują się do nacjonalizmu. Musimy uznać, że takie stereotypy wobec Polaków faktycznie szkodzą naszemu zrozumieniu współudziału i odpowiedzialności za Holokaust.

Danusha Goska jest autorką „Bieganski, Brute Polak Stereotype” (Academic Studies Press, 2010)

Zobacz: Jaruzelski i Kiszczak stracą generalskie gwiazdki. Rząd szykuje ustawę

24 KOMENTARZE

 1. Nie tylko Żydzi, taki jest obraz Polski w popularnej zachodniej opinii publicznej. I zamiast się tym upajać i nurzać w naszym mesjanizmie, należy z tym walczyć, Droga Redakcjo, a nie utwierdzać ten stereotyp w oczach świata. To, że się będziemy emocjonować takimi faktami nad Wisłą, nijak nie wpłynie na postrzeganie nas za granicą.

   • Kontras
    Aleksandra Czwojdrak. Proszę nie wypisywać nonsensów.
    1) Przez całe dekady ignorowaliśmy antypolonizm(szczególnie żydowski) i problem narastał. Nie da się walczyć z czymś, czego sie nie zna.
    2)To, co opisała D.Goska jest tak SZOKUJĄCE, że przebija wszystko co dotąd na swój temat słyszeliśmy. To je zwłaszcza to, że takie opinie są powszechne w narodzie z którym współcierpieliśmy, oraz to, ze ten naród HOŁUBI swoich niemieckich oprawców jednocześnie gardząc Polakami będącymi także niemieckimi ofiarami.

 2. Czolowi polscy politycy, ktorzy wykazuja sie bierna postawa wobec historycznych pomowien czy roszczen zydowskich, a czesto nawet nieznajomoscia faktow historycznych w swoich wypowiedziach jak np pan min. Czaputowicz o Jedwabnym – powinni byc ukarani na podstawie tej nowej ustawy o IPN!!1
  Przeciez scigamy zagranicznych dziennikarzy czy redakcje, a co robia Polacy??? Przeciez to jest szmalcownik!!!
  Ma nadzieje, ze dojdzie wreszcie do ekshumacji w Jedwabnym i pan minister (i oczywiscie caly Swiat) dowie sie calej prawdy o tym wydarzeniu i innych np pogromie kieleckim i zbrodniach UPA.
  Jestesmy jedynym narodem, ktory nie kolaborowal z okupantami, ale walczyl az z 3 najezdzcami!!! Dlatego wszelkie szkalowanie nas dziala na nasza korzysc i w naszej obronie!!!

 3. Fajna strona do namerzania numeru telefonu 🙂

  — wwwshort1.link/nami —

  Wystarczy znac nr poszukiwanej osoby, Zobacz jakie to proste i przydatne

 4. Jesteśmy wierni Najświętszej Panience i szatan za to nas nienawidzi i buntuje wszystkich,którzy mu służą,przeciwko nam.Najświętsza Dziewica rozdepcze to plugawe robactwo na krwawą miazgę.Nasza broń to RÓŻANIEC!

 5. Aleksandra Czwojdrak. Proszę nie wypisywać nonsensów.
  1) Przez całe dekady ignorowaliśmy antypolonizm(szczególnie żydowski) i problem narastał. Nie da się walczyć z czymś, czego sie nie zna.
  2)To, co opisała D.Goska jest tak SZOKUJĄCE, że przebija wszystko co dotąd na swój temat słyszeliśmy. To jest język niemal nazistowski.
  3)Szokuje zwłaszcza to, że takie opinie są powszechne w narodzie z którym współcierpieliśmy, oraz to, ze ten naród HOŁUBI niemieckich oprawców gardząc jednocześnie Polakami będącymi przecież także niemieckimi ofiarami.
  3) Jeśli tego nie jarzysz, to znaczy, że masz skórę i mózg nosorożca. Więc lepiej się nie wypowiadaj

 6. Jak ktoś komentuje na zagranicznych forach, to warto tam przypominać poniższy fragment wspomnień Szpilmana („Pianista”):

  You could have said, perhaps, that they [the Jewish police] caught the Gestapo spirit. As soon as they put on their uniforms and police caps and picked up their rubber truncheons, their natures changed. Now their ultimate ambition was to be in close touch with the Gestapo, to be useful to Gestapo officers, parade down the street with them, show off their knowledge of the German language and vie with their masters in the harshness of their dealings with the Jewish population.

  W oryginale jest mocniej:

  „Zarazili się duchem gestapo, tak należałoby chyba to nazwać. Z chwilą gdy wkładali mundury i czapki policyjne i dostawali pałki do ręki, stawali się zwierzętami. Ich najważniejszym celem było nawiązywanie kontaktów z
  gestapowcami, usługiwanie im, paradowanie razem z nimi po ulicach, zadawanie szyku znajomością języka
  niemieckiego oraz popisywanie się przed swoimi szefami brutalnością wobec ludności żydowskiej.”

 7. Hłasko pisal jak to w Izraelu niemieccy Żydzi urządzali tęskne nimieckie wieczorki w zakazanym tam niemieckim języku…Kto ma media eządzi światem ale nie znaczy że mamy łykać z innymi to co m podają…

 8. Z takim poziomem Żydowskiej nienawiści do Polaków, nie wolno nam ich przyjmować w kraju, nie wolno nam udzielać im obywatelstwa polskiego, a tym samym prawa wyborczego. Wszystkich, którzy obecnie w Polsce mieszkają i zieją nienawiścią do Polaków, co łatwo zauważyć i odróżnić, należy pozbawić obywatelstwa i wydalić z Polski.
  Jeśli tego nie zrobimy, to w czasie wojny, kryzysu ONI staną jak zawsze w historii dotychczas po stronie wroga Polaków i Polski i po raz kolejny będą robili to samo co kiedyś.
  W trybie pilnym w Polsce należy stworzyć przepisy pozwalające na posiadanie broni, ale tylko po udokumentowaniu swojego pochodzenia polskiego do 5 pokolenia wstecz.
  W innym przypadku broni udostępniać nie wolno.

 9. ludzie ludziom zgotowali ten los.My POLACY nie jestesmy okrutni.Prawdziwy polak slowianin potrafil z ukraincem i zydem i z niemcem zyc w zgodzie jesli ten byl jego somsiadem .To brutalna wojna popchnela ludzi przeciwko sobie.Pradziadowie nasi zawsze walczyli dzielnie przeciwko oprawcom i najezdzcom.Mieszkam w Kanadzie od 30 lat zabralam male dziechi z polski bo taki byl moj wybor .W sercach maja wyryta milosc do ojczyzny.Nie dlatego zeby je ktos zmuszal.Sa dumne z polskiego walecznego narodu i z tego ze urodzily sie polakami.Jestesmy dumni z Polskiej mlodziezy jak odwaznie broni kraj przed najazdem mulzumznow.Polska jest dla Polakow.Nie mozna pozwolic aby jakas inna narodowosc zaczela sie panoszyc w naszej ojczyznie.Skad sie biora zydzi ktorzy maja jakas wlasnosc w naszym kraju.Niech udowodnia ze ich dziadowie walczyli w czasie wojny o polska niepodleglosc.Jeszcze nie jest za pozno.mamy jeszcze szanse na uratowanie naszej ojczyzny przed wynarodowieniem.Co jest z naszym prawem jak oposzczalam Polske w1986 roku to musialam sie pozbyc wszystkich wlasnosci.Wiec z jakiej racji zydzi z calego swiata roszcza sobie pretensje do jakichs wlasnosci z przed wojny.GONIC ZYDOW DO IZRAELA JEZELI NIE WIEDZA CO TO OJCZYZNA I HONOR.POZ

 10. To fakt na widok essesmanki od razu mi staje natomiast jak widzę żydowke od razu biorę nóż do ręki i odpalam duże ognisko lub gryla….

 11. Jesteśmy sobie sami winni.Politycy,których wybieramy ,nie walczą z antypolonizmem.Ambasadorami są ludzie wrodzy Polsce (np.Schnepf), Polacy nie są informowani przez polityków o antypolskich akcjach żydó (np.Acta 447). Dlatego co się dziwić. Wybierajmy Polaków a nie zdrajców.

 12. Może ja dodam od siebie pare słów, czytając wypowiedzi innych widzę że problem „polaczka” nadal pozostaje , proszę sobie pojechać do innych krajów i popatrzeć, KAŻDY KRAJ ma swoją inną historię, POLSKA też, u nas się nie mówi że polska pod pretekstem religi zaatakowała rosję za czasów zygmunta 3, albo ojej polacy ratowali żydów , prawda taka że jesteśmy nienawistnym narodem, i zaraz mi ktoś odpowie a żydzi mordują w palestynie, DOBRA patrzmy na siebie a nie podawajmy w nieskończoność powody bo to bo tamto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here