Zmarł Stephen Hawking, najsławniejszy astrofizyk świata. „Przewidywał przymusową emigrację z Ziemi”

Stephen Hawking (L) fot. domena publiczna autor: NASA/Pual Alers

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.

„Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem którego spuścizna przetrwa wiele lat” – napisały jego dzieci Lucy, Robert i Tim w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

Czytaj też: Czy to przyszłość transportu? Zaprezentowano pierwszą na świecie latającą taksówkę elektryczną [VIDEO]

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka „Krótka historia czasu” trafiła na listę bestsellerów „Sunday Timesa” i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.

Czytaj też: Pilna narada premier May z Trumpem i Merkel. O północy mija termin ultimatum postawionego Rosji

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech)w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Uczony był odznaczony m. in. Orderem Imperium Brytyjskiego i Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał mimo, że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

Hawking wielokrotnie ostrzegał przed negatywnymi aspektami niekontrolowanrgo rozwoju. Przewidywał m. in., że ludzkość czeka przymusowa emigracja z Ziemi lub zagłada. (PAP)

6 KOMENTARZE

  1. te jego bajki to horoskop, ktory tylko w 50% sie sprawdza, bo takie jest zycie i innego wyjscia nie ma. Wykorzystywany byl do ideologicznego belkotu czerwonych mas , ktory czesto wstawiany byl pomiedzy inne zdania.

  2. „teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie”czegoś tu nie rozumiem, mnie uczyli że jak coś jest udowodnione to nie jest teorią tylko prawdą

  3. największe jego osiągnięcie, to, że był w widowiskowy sposób schorowany i wiele osób razem z nim samym cynicznie z tego korzystali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here