Murzyni z Nigerii zbili nas na sam dół pierwszej dziesiątki! Mocny spadek reprezentacji w rankingu FIFA

Marcin Kamiński, Artur Jędrzejczyk, źródło: TVP Sport screen
Marcin Kamiński, Artur Jędrzejczyk, źródło: TVP Sport screen

Reprezentacja Polski spadła z szóstego na 10. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Wciąż prowadzą mistrzowie świata Niemcy, przed Brazylijczykami. Na trzecią pozycję awansowali Belgowie. Mistrzowie Europy Portugalczycy spadli z trzeciej na czwartą lokatę.

W marcowych meczach towarzyskich Polacy we Wrocławiu przegrali z Nigerią 0:1 i w Chorzowie wygrali z Koreą Południową 3:2. W obu spotkaniach selekcjoner Adam Nawałka zdecydował, że kadrowicza zagrają nowym wariantem – z trzema, a nie jak wcześniej czterema obrońcami. Najprawdopodobniej sztab szkoleniowy obawia się, że na mistrzostwach świata mogą pojawić się problemy ze skrzydłowymi, a  to był ruch w kierunku zwiększenia możliwości taktycznych zespołu. W testowanym podczas sparingów ustawieniu nie było tradycyjnych bocznych pomocników, ani bocznych obrońców. Ich miejsce zajęli wahadłowi, którzy ustawieni byli na bokach boiska, ale między formacją defensywy i pomocy.

Polacy w obu spotkaniach nie zaprezentowali się najgorzej. Co prawda w meczu z Nigerią przegrali, ale sama organizacja gry była na dobrym poziomie. Poza tym sędzia nie zaliczył słusznie zdobytej przez biało-czerwonych bramki, a na korzyść gości podyktował bardzo wątpliwy rzut karny, z którego zdobyty gol dał im zwycięstwo.

W meczu z Koreą Południową wszystko układało się lepiej. Polacy prowadzili grę, wydawało się, że wszystko mają pod kontrolą. W końcowej fazie zawodów Azjaci zdołali w kilka minut strzelić dwa gole, a zwycięstwo w ostatnich minutach kapitalnym strzałem uratował biało-czerwonym Piotr Zieliński.

Spadek aż o cztery miejsca jest więc efektem porażki z Nigerią. Należy jednak zaznaczyć, że założeniem przed oboma meczami było przetestowanie nowej taktyki oraz kilku nowych zawodników, a nie gra za wszelką cenę o zwycięstwo.

Z pośród rywali Polaków w tegorocznych mistrzostwach świata najwyżej plasuje się Kolumbia – 16. miejsce (poprzednio 13.). Senegal jest 28. (27.), zaś Japonia 60. (55.).

W czerwcu, tuż przed mundialem, zespół Adama Nawałki zagra towarzysko z Chile (9. lokata na liście FIFA) i Litwą (133.).

Kolejny ranking za niewiele ponad miesiąc, tj. 17 maja.

Czołówka rankingu FIFA - stan na 12 kwietnia 2018 roku: 
(w nawiasach miejsce w poprzednim notowaniu):

 1. (1)  Niemcy     1533 pkt
 2. (2)  Brazylia    1384
 3. (5)  Belgia     1346
 4. (3)  Portugalia   1306
 5. (4)  Argentyna   1254
 6. (8)  Szwajcaria   1179
 7. (9)  Francja    1166
 8. (6)  Hiszpania   1162
 9. (10) Chile     1146
 10. (6)  Polska     1118
 ...
 16. (13) Kolumbia    989
 28. (27) Senegal     825
 60. (55) Japonia     528
133. (147) Litwa      229

Zobacz: Bayern przełamał hiszpańską klątwę. Klub Lewandowskiego w pólfinale LM

Źródło: wolnosc24.pl, PAP

3 KOMENTARZE

 1. Autor tego ciekawego artykułu nie jest konsekwentny, napisał „Murzyni z Nigerii zbili nas na sam dół pierwszej dziesiątki!”, a powinien „Murzyni z Nigerii zbili nas białych na sam dół pierwszej dziesiątki!”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here