Polski system podatkowy pod pręgierzem. Lepszy jest w Rwandzie i Azerbejdżanie

niskie podatki

Z czym kojarzy się Rwanda? Z wojną domową pomiędzy plemionami Hutu i Tutsi oraz z ludobójstwem. Wojna zakończyła się tam ćwierć wieku temu. Dziś Rwanda, kraj w środku Afryki, ma lepszy system podatkowy niż Polska.

Raport „Warunki prowadzenia firm w Polsce 2018” wskazuje, że wiele ustaw powinno zostać napisanych od nowa, przede wszystkim podatkowych.

Czytaj też: Uniokomuniści naciskają, ale Szwajcaria się nie daje! Na złość Unii radykalnie obniżą podatki dochodowe

Polska na tle innych krajów Europy dość szybko się rozwija, ale nie jest liderem. Wyprzedzają nas Irlandia (7,8 proc.) i Rumunia (7 proc.). Żeby osiągnąć ich poziom, należy zmienić regulacje prawne dla biznesu.

Czytaj też: Rząd znów chce naszej kasy! Nowe podatki na internetowe zakupy. „Kupuje 5 milionów Polaków”

W raporcie najgorzej wypadł nasz system podatkowy. W pięciostopniowej skali osiągnął wynik zaledwie 2,2.

„Żeby uświadomić sobie skalę skomplikowania naszego systemu podatkowego, należy przytoczyć kilka liczb. Pięć ustaw, kluczowych dla polskiego systemu podatkowego, zajmuje ponad 1 200 stron tekstu. Lektura tych przepisów zajęłaby ponad 26 godzin czytania bez przerwy” – mówi Katarzyna Niemyjska dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Według analizy PwC oraz Banku Światowego lepszy system podatkowy od polskiego istnieje chociażby w takich krajach jak: Botswana, Azerbejdżan czy też Rwanda.

Nie tylko system podatkowy jest barierą dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Raport nie zostawia suchej nitki na wysokim udziale obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne w ogólnych kosztach pracy wynoszący ponad 29,7 proc. Jest to jeden z najwyższych wyników spośród wszystkich państw zrzeszonych w ramach OECD.

Marnie wypadło również sądownictwo gospodarcze. Polska zajęła 55 lokatę na 189 krajów. Sądowe wyegzekwowanie kontraktu zajmuje w Polsce 685 dni i kosztuje 19,4 proc. wartości przedmiotu sporu

Źródło: mam biznes

Czytaj też: http://nczas.com/2018/04/12/hit-internetu-marszalek-kuchcinski-rozpatruje-wnioski-opozycji-jak-karabin-maszynowy/

11 KOMENTARZE

 1. Skoro w Polsce system podatkowy tworzy banda zidiociałych komuchów to efekt może być tylko jeden, głupota pogania głupotą.

 2. Ale Rwanda i Azerbejdżan ni majom pińcet plus i geniusza na kocie Jarslava!
  Mówiłem to ja Adaś Poszyty z Pacanowa!
  PS. W moim sercu tylko PiSS i moja ukochana ojczyzna Polska Ludowa!

 3. Zanim zaczniecie się podniecac wolnością w Rwandzie zwróćcie uwagę, że GDP per capital wynosi tam 2000 usd (w Polsce 12 000). Zatem poziom życia jest tam 6-cio krotnie niższy. Średnia długość życia 66 lat (w Polsce 78). Także mowimy o kraju trzeciego świata, zacofanym.

 4. Szwecja – 80% podatku – wzrost gospodarczy 3% rocznie, pensja minimalna 2500 dolarów netto miesięcznie.
  Rosja – 10% podatku – wzrost gospodarczy minus 3% rocznie, pensja minimalna 100 dolarów netto miesięcznie.

 5. Chcącemu nie dzieje się krzywda.
  Nie ma obowiązku prowadzenia firmy w Polsce.
  Jak komuś się nie opłaca to może przenieśc biznes do Rwandy albo Azerbejdżanu, nikt na siłę w Polsce nie trzyma.

  • Pleciesz głupoty. Wracaj do kuchni. Chcę prowadzić działalność w Polsce na normalnych warunkach i dzieje mi się krzywda. Wszystkich kierujesz do Rosji i Chin. Może sama wyjedź do Szwecji i płać nawet 100% podatku, jak tak chcesz

  • ala wilk 13 kwietnia 2018 at 03:58
   Chcącemu nie dzieje się krzywda.
   Nie ma obowiązku prowadzenia firmy w Polsce.
   xx
   Skoro tęsknisz za komunizmem wyprowadź się do Korei Północnej, natomiast Polacy będą dążyć do odkomunizowania naszej gospodarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here